Během protestů v Íránu přišlo o život nejméně sedmnáct lidí, přiznala státní média. Jedna z obětí se ale stala symbolem všech ostatních. Drastické video, které zachycuje smrt mladé Nedy, pohnulo lidmi po celém světě.
Neda, její jméno, v Íránu velice běžné, znamená v perštině "hlas" nebo "volání". Pro mnohé se stala hlasem demonstrujícího Íránu.
V sociální síť Twitter, kterou mnozí Íránci používají k organizaci protestů, se značka #neda stala už v neděli ráno jednou z nejpoužívanějších. "Nedo, doufám, že tvá smrt nebyla marná," napsal jeden uživatel ze Španělska.
"Zabili ji, ale její hlas žije dál," stojí v další zprávě. "Neda je každého sestra, každého dcera, hlas všech volající po svobodě," říká třetí.
Neda se se svým otcem v sobotu zúčastnila protestního pochodu po Karegarské třídě. Náhle byla zastřelena. Video, které zachycuje její smrt, nahrál anonymní svědek na server Youtube s popiskem, podle kterého Nedu zastřelil člen milice Basídž. Ten se schovával na střeše protějšího domu a mířil dívce přímo na srdce. Neda zemřela během dvou minut.
"Měl na ni dobrý výhled a nehrozilo, že by minul. Přesto jí mířil přímo na srdce. Jsem lékař, tak jsem pospíchal ji zachránit. Ale účinek střely byl tak razantní, že kulka explodovala uvnitř hrudi oběti. Zemřela za méně než dvě minuty." Neznámý Íránec končí popisek k videu slovy: "Video natočil můj přítel, který stál vedle mne. Prosím, dejte to vědět světu."
ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: Mladá Íránka zemřela po střelbě milice
Krev na webu. Bez novinářů amatérů to v Íránu nejde
Další video, které také koluje po internetu, zobrazuje dívku poté, co ztratila vědomí. Silně krvácí z nosu a úst a lidé kolem ní křičí. Její otec volá: "Nedo, neboj se. Nedo, zůstaň se mnou." Obě drastická videa viděly tisíce lidí po celém světě. Odvysílala je i americká zpravodajská televize CNN. Nejprve rozostřila ženě obličej, pak ovšem začala pouštět video tak, jak bylo natočeno.
Podle některých zpráv jde o šestnáctiletou studentku filosofie Nedu Soltaniovou, stránka o její smrti na internetové encyklopedii Wikipedie udává, že jí je 26 až 27 let. Vzhledem k trvajícím omezením práce novinářů v Íránu, kteří nesmějí opouštět hotely a redakce, není možné ověřit informace o okolnostech její smrti ani její identitu.
"Její smrt může vše změnit"
Koncept mučednictví je v šíitském islámu, který v Íránu převažuje, velice významný. První šíitský mučedník byl Mohamedův vnuk Husejn, který věřil, že je lepší zemřít v boji proti nespravedlnosti než žít pod jhem nelegitimní vlády. Jeho hrobka je jednou z nejvýznamnějších šíitských svatyň.
Šíité si připomínají zemřelé třetího, sedmého a čtyřicátého dne po jejich smrti. Právě v tyto dny bude íránská opozice organizovat největší demonstrace na památku obětí protestů včetně Nedy.
„I když není jasné, kdo vlastně ‚Nedu' zastřelil, její smrt může vše změnit," píše americký časopis Times a připomíná, že právě demonstrace připomínající oběti protestů proti šáhovi vedly k revoluci v roce 1979.
Foto: ČTK/AP