Mezinárodní organizace bojující za ochranu lidských práv ve středu spustily kampaň za amnestii pro bývalého konzultanta americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena. Ten v roce 2013 zveřejnil důvěrné materiály amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikace Američanů i lidí v zahraničí, a poté uprchl do Ruska. Akce má přimět amerického prezidenta Baracka Obamu, aby Snowdena, na kterého USA vydaly mezinárodní zatykač, omilostnil.
Do kampaně se zapojily renomované organizace Amnesty International, Human Rights Watch a Americká unie osobních svobod (ACLU), stejně jako desítky známých amerických osobností, od hollywoodských hvězd po aktivisty, politiky a akademiky. Připojil se k ní například neúspěšný uchazeč o kandidaturu na prezidenta Spojených států za demokraty Bernie Sanders s výzvou, aby Obama zajistil Snowdenovi bezpečný návrat do USA.
Podle Sanderse vlastně Snowden prokázal americkým občanům službu, když je upozornil na to, jak NSA porušuje jejich ústavní práva, napsal list The Guardian.
Snowden v úterý v rozhovoru pro The Guardian řekl, že doufá v prezidentskou milost. Obama by mu ji prý mohl udělit do konce roku, ještě před svým odchodem z Bílého domu. "Přijde čas, a já se nakonec vrátím zpátky domů," řekl Snowden. Jakmile prý své úřady opustí lidé, kteří chtěli jen chránit své posty a své kariéry, "stane se zcela očividným, že válka s informátory neodpovídá zájmům USA", dodal.
Snowden zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Monitorování se týkalo desítek milionů Američanů i vedoucích činitelů spojeneckých států, například německé kancléřky či francouzského prezidenta.
Naděje, že kampaň dosáhne svého, je ale podle pozorovatelů mizivá. Bílý dům už na podobnou akci reagoval odmítavě v červenci, kdy dostal petici se 160.000 podpisy. Snowdenovi hrozí v případě odsouzení za vyzrazení státního tajemství 30 let vězení.