Stařík z Los Angeles, kterému úřady v Teheránu zabavily pas, koňmo absolvoval čtrnáctihodinovou noční jízdu přes zasněžené hory do Turecka.
Americký občan Hossein Ghanbarzadeh Vahedi (75) se v květnu 2008 vydal navštívit příbuzné do Teheránu, ale na zpáteční cestě mu íránské úřady zabavily pas. Po sedmi měsících každodenní marné snahy o navrácení cestovních dokladů se rozhodl islámskou republiku opustit ilegálně.
O případu informoval britský deník Guardian, který si ho všiml ve změti amerických diplomatických depeší zveřejněných organizací WikiLeaks. O dobrodružné cestě přes vysokohorskou íránsko-tureckou hranici referoval do Washingtonu zastupitelský úřad USA v Ankaře.
Vybíral ze čtyř tras
Vahedi se rozhodoval mezi čtyřmi variantami nezákonného přechodu hranic. Fyzicky nejméně náročnou variantou bylo přeplout Perský záliv coby černý pasažér na nákladní lodi do Spojených arabských emirátů. Plavidla však často prohlížejí hlídky íránského námořnictva. Další variantou bylo přejet do Pákistánu přes pouštní Balúčistán, ale o této trase nesehnal Vahedi dostatek informací, a tak ji zavrhl. Třetí variantou bylo přejít hranice do irácké Karbaly, kam denně míří davy íránských poutníků, ale převážily obavy, že by ho Iráčané odhalili, ještě než by stihl kontaktovat americké vojáky.
Povoláním zubař bez předchozích jezdeckých zkušeností se nakonec rozhodl za 7500 dolarů (140 tisíc Kč) najmout dva průvodce, aby ho počátkem ledna převedli na koni přes hory na íránsko-tureckém pomezí. Třebaže zimní teploty na tamních horách klesají na -15 stupňů Celsia, vybral si Vahedi lednový termín záměrně. Doufal, že íránští pohraničníci budou méně bdělí, neboť na onu dobu připadá šíitský svátek Ašúra.
Sáhl si na dno
Několik týdnů před odchodem si pětasedmdesátiletý stařík cvičil fyzickou kondici túrami do kopců na sever od Teheránu. Náročné podmínky během noční čtrnáctihodinové cesty přes zasněžené hory ho však přesto zaskočily. Z vysoké nadmořské výšky se mu zatočila hlava, ztratil rovnováhu a spadl z koně. Omlácený a prokřehlý se pak musel zahřívat v náručí průvodců. Se silami v koncích už předpokládal, že na úpatí hor umrzne.
Přes značné útrapy však trojice nakonec dorazila na tureckou stranu, kde vyčerpaného klienta čekal další převaděč, v jehož přístřeší si odpočinul. Z východotureckého města Van pak pokračoval autobusem do Ankary. Tam se přihlásil udiveným americkým konzulárním pracovníkům a pověděl jim o svých útrapách. Jelikož do Turecka přešel nelegálně, hrozilo mu vyhoštění zpět do Íránu. Američtí diplomaté však zajistili, aby se směl vrátit domů do Los Angeles.
Nenechal se vydírat
Vahedi, který se z Íránu vystěhoval během islámské revoluce v roce 1979, se zpět do svého rodiště podíval už jednou před deseti lety. Tehdy mu íránské úřady žádné potíže nedělaly. Když mu však tentokrát zabavily pas, naznačily, že ho pustí, teprve až zaplatí 150 tisíc dolarů (necelé tři miliony Kč).
Vahedi měl prý také přimět své dva dospělé syny, kteří se v Los Angeles živí jako hudební promotéři, aby přestali organizovat koncerty íránských popových zpěvaček v exilu. Vahedi vyděračům odvětil, že jeho synové jsou svobodomyslní Američané, kteří si do showbyznysu od islámské republiky nenechají mluvit.