Počet vězňů meziročně klesl, mohla za to zřejmě i pandemie

Zahraničí
5. 4. 2022 10:13
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Počet lidí vězněných ve státech, které jsou členy Rady Evropy, byl loni v lednu nižší než o rok dříve. Uvádí to úterní zpráva Rady Evropy o stavu vězeňství. Počet vězňů ve 49 členských státech, které poskytly údaje, klesl o zhruba 100 tisíc na 1,41 milionu. Snížení podle autorů zprávy zřejmě souvisí i s pandemií covidu-19. Každý třetí vězeň v Evropě trávil trest za mřížemi v Rusku. V Česku je podle studie na počet obyvatel nadále nadprůměrný počet vězňů, tresty jsou také vyšší než v průměru ostatních zkoumaných zemí.

V průměru bylo v zemích Rady Evropy na konci loňského ledna 102 vězňů na 100 tisíc obyvatel. To bylo ve srovnání s lednem předchozího roku o 2,3 procenta méně. V některých zemích je však tento údaj výrazně nadprůměrný. Přes 300 vězněných na 100 tisíc obyvatel mají Rusko a Turecko. Naopak méně než 50 vězňů na 100 tisíc obyvatel měly na konci loňského ledna Island či Finsko.

Česko se 180,2 vězni na 100 tisíc obyvatel patří k zemím nad průměrem hodnocených zemí Rady Evropy (116,1). Meziročně ale klesl o 8,4 procenta. Průměrná délka trestu za mřížemi v ČR činila 25 měsíců, průměr všech zúčastněných států činil zhruba 8,9 měsíce. V Česku je ve srovnání s ostatními zeměmi za mřížemi více žen, kterých je mezi vězni přes osm procent, ale méně cizinců (osm procent). Výrazně nižší je také český údaj o vazbách. Za mřížemi v Česku čeká na soud osm procent zadržovaných, v členských zemích to je 22 procent uvězněných.

Pokles počtu lidí za mřížemi je dlouhodobý. Jen jedna země, a sice Turecko, měla na konci loňského ledna ve srovnání s rokem 2011 vyšší počet vězněných na 100 tisíc obyvatel. Vývoj od února 2020 do konce ledna 2021 ale zřejmě ovlivnila i pandemie. Výrazně se totiž snížily tresty za krádeže a méně bylo i trestů kratších než jeden rok za mřížemi. "Pokles těchto indikátorů by mohl být nepřímým důsledkem uzávěr, které vedly k nižší pouliční kriminalitě," uvedl jeden z autorů statistické zprávy Marcelo Aebi. "Méně styků mezi osobami znamená méně porušení zákona ve veřejném prostoru, a tudíž méně zadržení a menší počet lidí ve vězení," dodal Aebi.

Ve většině států není problém s přeplněnými věznicemi. V průměru na 100 míst za mřížemi připadá 85 vězňů. Přeplněné věznice ale zůstávají v některých zemích jako Rumunsko, Belgie, Itálie, Francie či Švédsko. V ČR bylo zhruba 97 vězňů na 100 míst.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/londondeposit

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ