Řecko si poprvé v historii zvolilo prezidentku

Zahraničí
22. 1. 2020 10:54
Budoucí řecká prezidentka Ekaterini Sakellaropulosová.
Budoucí řecká prezidentka Ekaterini Sakellaropulosová.

Řecký parlament zvolil novou prezidentkou země soudkyni Ekaterini Sakellaropulosovou. Informovala o tom místní média. Poprvé se tak hlavou řeckého státu stane žena. Úřadu se ujme 13. března, kdy skončí mandát nynějšímu prezidentu Prokopisovi Pavlopulosovi.

Sakellaropulosová při hlasování v parlamentu dostala 261 hlasů. Stačilo přitom, aby ji ve 300členném parlamentu podpořilo 200 zákonodárců. Do prezidentského úřadu ji navrhla vládní strana Nová demokracie premiéra Kyriakose Mitsotakise, kandidátku ale podpořila i hlavní opoziční strana SYRIZA.

Budoucí prezidentka byla od října 2018 předsedkyní Státní rady, což je řecký nejvyšší správní soud. I do této funkce byla zvolena jako první žena v historii.

Řecký prezident má spíše ceremoniální úlohu. Jeho funkční období je pětileté.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Dimitris Kapadais

Další čtení

Charkov, Oděsu a Sumy napadly ruské drony, jsou zranění, uvedly úřady

Zahraničí
20. 6. 2025

Izraelská armáda zabila v Pásmu Gazy dalších 72 Palestinců, uvedla AFP

Zahraničí
19. 6. 2025

Americký úřad FDA schválil preventivní injekci firmy Gilead Sciences proti HIV

Zahraničí
19. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ