Američané už cvičí Ukrajince. Moskva zuří, Porošenko burcuje

Zahraničí
20. 4. 2015 15:55
Oficiální zahájení výcviku Fearless Guardian.
Oficiální zahájení výcviku Fearless Guardian.

Na západě Ukrajiny začalo společné cvičení ukrajinských vojáků a amerických výsadkářů. Informovala o tom agentura Ukrinform. Manévry, do kterých se vedle asi 300 Američanů postupně zapojí 900 ukrajinských vojáků, ostře kritizovala Moskva. Podle ní cvičení může ještě více vyhrotit již tak napjatou situaci v zemi.

Výcvik vojáků ve vojenském prostoru Javoriv u Lvova nedaleko polských hranic potrvá asi šest měsíců. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v úvodním projevu prohlásil, že ozbrojené síly země musejí být přebudovány od základu, aby byly schopné čelit zahraničním hrozbám.
"Většina ukrajinských účastníků zde prošla obtížnými zkouškami na frontě," řekl Porošenko. Válka na východě není podle něj jen bojem o nezávislost Ukrajiny, ale bojem o svobodu a demokracii Evropy a světa.

"Tato válka rozhodne, zda zákony a mezinárodní právo budou mít ve světě význam, zda budou hranice nedotknutelné a zda někdo může bezdůvodně použít sílu, aniž by byl potrestán," řekl Porošenko.

Cílem cvičení nazvaného Fearless Guardian - 2015 (Nebojácný ochránce) je podle americké armády bojový výcvik a zvýšení profesionality a odbornosti vojáků.

Na východě Ukrajiny mezitím i přes příměří pokračují srážky mezi vojáky a proruskými separatisty. Boje v Donbasu si doposud vyžádaly více než šest tisíc obětí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Efrem Lukatsky

Další čtení

USA podle prezidenta Kolumbie bombardovaly továrnu ve venezuelském Maracaibu

Zahraničí
31. 12. 2025
Kiribati

Svět oslaví příchod roku 2026, oslavy začnou na Kiribati

Zahraničí
31. 12. 2025

Lotyšsko dokončilo stavbu plotu na hranici s Ruskem

Zahraničí
31. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV