Arménští školáci budou povinně hrát šachy

Zahraničí
1. 9. 2011 07:30
Od druhé třídy budou šachovnice stejně povinné jako sešity.
Od druhé třídy budou šachovnice stejně povinné jako sešity.

Arménie se stává první zemí světa, kde jsou šachy v osnovách základních škol jako samostatný povinný předmět. "Zařazení hry do školních osnov nelze považovat za experiment," upozorňuje ministr školství Armen Ašotjan. "Stávají se pevnou součástí státního výchovného programu pro druhý až pátý ročník."

Šachy jsou pro Armény každodenní záležitostí.Šachovou hru jako nový školní předmět si arménské děti zapíší do svých rozvrhů na dvě hodiny týdně: jedna na úkor klasického tělocviku a druhá bude v rozvrhu oproti minulému školnímu roku navíc.

Na nákup školních pomůcek včetně šachových figur, stolků a hodin uvolnilo ministerstvo částku 900 milionů arménských dramů (40 milionů korun). Pro výuku budou v každé škole vybudovány speciální učebny.

S učiteli šachové hry v Arménii problémy nejsou. Země dlouhodobě patří ke světovým šachovým velmocím, z čehož vyplývá zvláštní vztah Arménů k této hře/sportu. Ostatně šéfem národní šachové federace je prezident země Serž Sargsjan a šachy se v Arménii hrají doslova v každé vsi. Úřední aprobaci k výuce šachů získalo bez problémů přes 1200 učitelů.

Arménští šachisti jsou stejní hrdinové, jako u nás hokejisti.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Víceúčelový stíhací letoun F-16, ilustrační fotografie

Na východě Polska vzlétly bojové letouny kvůli hrozbě ruských dronů za hranicí

Zahraničí
13. 9. 2025
ilustrační foto

Ironie, Trump chce Nobelovu cenu míru. Změnil další direktorát z obrany na válku

Zahraničí
13. 9. 2025
ilustrační foto

Na japonské univerzitě začnou v dubnu přednášet vědy o kosmetice

Zahraničí
13. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ