Ukrajina dnes volí nový parlament. A platí stále to, že země je v politice geograficky rozdělená. Východ hlasuje pro proruskou vládní stranu navzdory určitému zklamání z její politiky, zatímco západ země masově podporuje prozápadní opozici a nacionalisty.
V Doněcku, baště prezidenta Viktora Janukoviče, ležícím asi 50 kilometrů od ruských hranic, hodně obyvatel kritizuje šéfa státu a jeho Stranu regionů, ale neustále ho volí.
"Nenávidím tuto stranu! Mám miniaturní důchod a ceny každým dnem rostou!" stěžuje si Maria Charčenkovová. "Ale nemáme na výběr. Je to lepší než 'oranžoví'," soudí tato devětašedesátiletá žena s poukazem na liberální a prozápadní opozici, která stála za oranžovou revolucí, jež zabránila Janukovyčovi stát se v roce 2004 prezidentem. Jeho vítězství bylo po masových protestech anulováno. "Kdyby se vrátili, bylo by to ještě horší," říká znepokojeně.
Bývalý prezident z let 2005 až 2010 Viktor Juščenko a dnes vězněná bývalá premiérka Julija Tymošenková rozzlobili ruskojazyčný východ a jih země prosazováním ukrajinštiny a vstupu do EU a NATO.
Strana regionů, pro kterou by v tuto chvíli podle průzkumů hlasovalo asi 23 procent voličů, může ve svých tradičních baštách na východě a jihu země počítat s 36 až 41 procenty hlasů.
Komunisti, současní spojenci prezidentovy strany, mohou v těchto regionech, kde se těší značné popularitě, nasbírat 15 až 19 procent hlasů, zatímco v celostátním měřítku mají podporu jen deseti procent lidí. Komunistický předák Petro Symonenko je "dobrý chlap, slíbil nám normální ceny" jako za dob Sovětského svazu, soudí dvaapadesátiletý horník Ivan Svirov.
Ve Lvově, největším městě na západě ležícím asi 60 kilometrů od polských hranic, kde jsou nacionalisté politicky velmi aktivní, je tendence opačná: desítky plakátů vyvěšených na sloupech elektrického vedení vyzývají Ukrajince, aby nedali "jediný hlas" vládní straně. V tomto městě, jehož starobylé centrum je zapsáno jako světové dědictví UNESCO, není vidět žádný slogan Strany regionů nebo komunistů.
Ve Lvově se těší velké podpoře hlavní opoziční aliance, do níž patří především strana Baťkyvščina (Vlast) Julije Tymošenkové. Své hlasy by jí tam dalo 25 procent voličů, zatímco v celostátním měřítku by to bylo jen 15 procent. Strana Udar slavného boxera Vitalije Klička tam má nyní podporu 24 procent voličů (celostátně 16 procent) a nacionalistická formace Svoboda 12 procent (celostátně pět procent).
Studentka Irina Gnaťjuková bude hlasovat pro opoziční alianci Baťkyvščina. "Julija Tymošenková je můj idol, musejí ji pustit z vězení," řekla. "Baťkivščyna je pro sblížení s Evropskou unií. Chci, aby Ukrajina byla s Evropskou unií, a ne s Ruskem," dodává.
Julija Tymošenková byla v roce 2011 odsouzena k sedmiletému vězení za zneužití pravomocí. Její aféra vyvolala bezprecedentní krizi mezi Ukrajinou a Evropskou unií.
"Jen idioti z východu hlasují pro Stranu regionů, protože neviděli nic lepšího," soudí důchodce Ivan Grigorijev.
Olena Filová, která je už taky v důchodu, dává přednost nacionalistům: "Svoboda je jedinou silou schopnou udělat pořádek v zemi a vyhnat Janukovyčovu bandu."
Osmatřicetiletý ekonom Andrij Sirota volí stranu boxerského šampiona Klička kvůli její umírněnosti. "Musíme zemi sjednotit, a ne ji rozdělovat."