Nový život
Čeká Rusa chudoba? Nejspíš si jen utáhneme opasek
18.12.2014 19:01 Analýza
V důsledku situace, která zatím vyvrcholila v úterý a donutila ruský rubl sáhnout si na pomyslné dno, se po celém světě objevily spekulace a dokonce panické výkřiky, že Rusko čeká ještě hlubší krize a tamní obyvatelstvo chudoba. Na výroční tiskové konferenci se prezident Vladimir Putin snažil vší silou tyto spekulace popřít. Putin přesvědčoval novináře a zároveň i ruský lid, že tato "krize" nebude trvat déle než dva roky.
Jak ale tuto situaci vnímají obyčejní Rusové? Skutečně skupují hlava nehlava zahraniční měnu v naději zachránit si své úspory? Čeká obyčejného osm hodin denně pracujícího Rusa chudoba a hlad?
Na první otázku se dá odpovědět celkem jednoduše. Po zoufalé situaci, kterou Rusové zažívali kolem roku 1998 a mnozí měli skutečně hlad, je už jen tak něco nerozhodí. Od tohoto období šlo totiž Rusko postupně ekonomicky stále nahoru - s drobnými výkyvy.
Obyčejní lidé jsou nyní samozřejmě s vývojem ekonomické situace a oslabením rublu patřičně znepokojeni, také kdo by nebyl. Ale panikařit rozhodně nehodlají. Koneckonců nemají proč. Dovážené zboží samozřejmě podražuje, cestovat na dovolenou do zahraničí už není tak levné, jako bylo před tím, stoupá i cena domácích produktů. Je ale tato situace skutečně předzvěstí chudoby pro obyčejné obyvatelstvo?
Některých se razantní změny kurzu rublu dotkne méně, jiných více. Mnohé závisí na výši příjmu a vzdělání, místu bydliště, rodinném stavu a soukromých úsporách. Koneckonců, posuďte sami. Průměrný plat, který se uvádí je 33 280 rublů. Na české poměry je takový výdělek celkem nízký, a hlavně vzhledem k dnešnímu směnnému kurzu přibližně činí 12 173 korun. Je ale nutné si vždy uvědomit, že předně mluvíme o 85 milionech pracujících obyvatel a mnohých krajích, které se svými cenami od sebe značně liší. Dále se zde nelze uchylovat k pohodlnému a mnohými oblíbenému převodu na české koruny. Realita v Rusku je totiž odlišná.
Takže začneme od úplného základu. Mnozí Rusové mají ve svém osobním vlastnictví bydlení. Rusové byty nebo domy na hypotéky také kupují, ale ještě nedávno střechu nad hlavou dostávali od státu zadarmo. Když například nastávala situace, že se rodina rozrůstala a na jedné adrese žilo více lidí, třeba novomanželé, kteří kvůli financím chtěli žít s rodiči a zároveň očekávali příchod potomka, se mohli zapsat na oficiální pořadník, díky kterému by během času získali od státu zadarmo byt.
Stát se také dalšími způsoby snaží podporovat mladé rodiny. Například při narození druhého dítěte dostane matka od státu příspěvek tzv. Mateřský kapitál v hodnotě kolem 429 tisíc rublů, což je 156 928 korun. Rodička ale nikdy nezíská hotovost na účet. Jde o certifikát, který může využít buď na renovaci bytu, získání hypotéky nebo splacení hypotéky. Nebo se nabízí třetí možnost, že si peníze ponechají pro své dítě na studium nebo jako penzijní úspory pro matku.
Rusové také nemají povinnost každý měsíc platit zdravotní pojištění, jelikož jim ho hradí stát. Při hodnocení cen elektřiny, plynu a vody lze jednoznačně říct, že nejsou vysoké. Jelikož za třípokojový byt v Moskvě majitelé bytu každý měsíc hradí poplatky kolem 4 tisíc rublů, tedy 1 463 Kč. Také cena pohonných hmot je velmi přijatelná, i když pro mnohé Rusy, kteří ještě nedávno byli za benzín zvyklí platit v přepočtu takových deset korun, se s takovými cenami těžko smiřují.Samozřejmě, nic není růžové, úžasné a bezproblémové. Velkým mínusem pro mnohé Rusy s pádem rublu a prvním důvodem k utažením opasku, je další zdražování potravin. V první řadě se zvedne cena těch importovaných. S postupem času také může nastat zdražování u produktů domácí výroby, toto zdražování ale logicky nebude tak vysoké.
Také otázka cen na léky může být v nejbližší době problémová. Mnohé léky Rusko dováží a tak i tady lze očekávat zdražení a další utažení opasku.
Dalším důvodem k šetření a opatrnějšímu zacházení s výplatou bude pro obyčejné Rusy i zvyšování cen technologií, které se opět masově dovážejí ze zahraničí. K tomu koneckonců došlo okamžitě po oslabení rublu.
Zvláštní kapitolou je ruský turismus. I zde jsou otázky a odpovědi prosté. Ano, s výrazným oslabením rublu a nevýhodnému kurzu Rusové v následujícím roce budou cestovat výrazně méně do zahraničí. Mnozí si přitom mohou říci, že je to jedině dobře, jelikož je ruských turistů mnohde tak jako tak až příliš. Má to ale i negativní dopady pro hostitelské země. Faktem však zůstává, že Rusové v zahraničí v posledních letech zvykli utrácet nemalé peníze a ruské finance v tomto sektoru bude skutečně chybět.
Nynější situace pro Rusy samozřejmě není příjemná. Koneckonců pro nikoho nikdy není příjemné si místo přilepšení pod vánoční stromeček nadělit pravý opak. Rusové se ale chovají zcela rozumně a zatím nepropadají žádné panice. Dobře si totiž spočítali, že k ní zatím není důvod. A jak mnozí Rusové tvrdí, potom co přežili rok 1998, je už nic nemůže srazit na kolena.
(autorka je Ruska, která 20 let působí v Česku, ale značná část její rodiny žije v Ruské federaci)
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.