Obklíčené jednotky ukrajinské armády dnes vyklidily strategicky důležitou železniční křižovatku Debalceve a po lednovém ústupu z doněckého letiště utrpěly druhou těžkou porážku v boji o separatistický Donbas. Podle odhadu povstalců vládní vojsko ztratilo v Debalceve dva až tři tisíce vojáků, stovky dalších se prý vzdaly nebo upadly do zajetí. Kyjev ústup z města označil za "příklad efektivního velení".
Vojáci k ústupu použili silnici do města Artemivska vzdáleného 50 kilometrů. Rozkaz vyklidit Debalceve dostaly jednotky dnes ráno od prezidenta Petra Porošenka. Ten dnes z Kyjeva odletěl na východ Ukrajiny.
Podle ukrajinského televizního kanálu 112 Porošenko před odletem do "zóny protiteroristické operace" prohlásil, že plánovaný odchod ukrajinských vojáků začal dnes ráno a čtyři pětiny z nich už z města ustoupily. Vojáci podle prezidenta opustili město s veškerou výzbrojí. "Ukázali tak světu, že žádný debalcevský kotel, o kterém hovoří povstalci, neexistoval," citovala televize hlavu státu.
Podle prezidenta byla debalcevská operace ze strany armády příkladem účinného vojenského velení. Armáda podle něj "dala povstalcům do zubů," když se pokoušeli Debalceve obklíčit.
Vedení samozvané Doněcké lidové republiky odhaduje počet ukrajinských vojáků zabitých v Debalceve na dva až tři tisíce. "Předpokládali jsme, že v obklíčení je deset tisíc mužů, až tři tisíce z nich přišly o život," řekl novinářům náměstek doněckého "ministra obrany" Eduard Basurin.
Ukrajinský zpravodajský server Ostrov oznámil, že rozhodnutí o ústupu z Debalceve padlo v sídle hlavy státu v úterý večer. "Ano, stahujeme vojáky z (debalcevské) kapsy a žádáme spojence o zbraně," řekl serveru zdroj z prezidentské kanceláře. "Vzhledem k tomu, že Rusko porušilo minské dohody, byla přijata vojensko-politická rozhodnutí, která vejdou brzy ve známost," řekl zdroj ukrajinského serveru.
Odchod ukrajinských vojáků proběhl v bojových podmínkách, silnici z Debalceve do Artemivska povstalci ostřelovali z okolních výšin, uvedla agentura Unian. Reportér agentury AP viděl na silnici z Debalceve desítky ustupujících ukrajinských vojáků, zjevně rozhořčených, že do obleženého města nedorazily posily.
Vyčerpaní bojovníci cestovali na nákladních automobilech, jiní, zranění a pokrytí prachem, odcházeli z obklíčení pěšky.
I ukrajinští novináři informovali o stovkách vojáků, kterým se podařilo proniknout z obklíčení a kteří pod záštitou Červeného kříže zamířili do bezpečí. "Za sebou podle rozkazů zničili všechno, co zničit měli," napsala agentura Unian. Ve městě zůstává mnoho mrtvých a raněných, co se s nimi stane, nikdo neví.
"Kozáci chtějí ukrajinské zajatce vraždit po jednom, dokud nebudou na kolenou prosit za odpuštění," napsala agentura. Podle povstaleckých zdrojů se v Debalceve ukrajinští vojáci i se svou výzbrojí vzdávají po stovkách.
Město Debalceve tak stihl osud Ilovajska a doněckého letiště, dvou míst, kde ukrajinská armáda utrpěla loni v srpnu a letos v lednu těžké porážky. Masakr vojáků v Ilovajsku, kde separatisté obklíčili a zabili stovku ukrajinských vojáků, stál loni místo tehdejšího ministra obrany Valerije Heleteje. Doněcké letiště se pro vzbouřence stalo symbolem úspěšného boje za "Nové Rusko".
Zablokovaná OBSE
Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se do Debalceve zatím nedostala. "Takzvané lidové republiky odmítají misi OBSE do města pustit. Trváme na tom, aby tam byly okamžitě zastaveny boje," uvedl šéf ukrajinské mise OBSE Ertuğrul Apakan. Pozorovatelé se znovu pokusí do města proniknout. "Pokud budou odmítnuti, bude to mít vážné následky," uvedl turecký diplomat bez dalšího upřesnění.
Velení povstaleckých vojsk svůj odmítavý postoj zdůvodňuje obavou o bezpečnost evropských pozorovatelů. "Varovali jsme OBSE, že vstup do Debalceve je nebezpečný a záruky bezpečnosti Doněcká lidová republika prostě poskytnout nemůže," řekl vzbouřenecké agentuře DAN zástupce povstalců Denis Pušilin.
Jeho stanovisko podpořil i stálý zástupce Ruska při OBSE Andrej Kelin. "Ve městě vybuchují granáty a létají kulky," uvedl.
Podle agentury DAN separatisté během úterka obsadili 14 dalších obcí v okolí Debalceve včetně několika uhelných dolů. Jejich ženisté prý zahájili vyhledávání min, aby se lidé mohli vrátit do svých domovů. Kromě Debalceve se v noci podle separatistů bojovalo i v okolí doněckého letiště a východně od azovského přístavu Mariupolu.