"Dekomunizace". Kyjev se zbavil symbolů sovětské éry

Zahraničí
23. 5. 2016 09:18
Srp a kladivo (ilustrační foto).
Srp a kladivo (ilustrační foto).

Ukrajinská metropole ukončila proces likvidace totalitního dědictví, jemuž padlo za oběť množství pomníků, pamětních desek a výtvarných děl ze sovětské éry. Celkem bylo za dva roky "dekomunizace" v Kyjevě odstraněno několik stovek objektů, přejmenovány byly desítky ulic.

Z města zmizelo dvanáct soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina a jedna jeho manželky Naděždy Krupské, památník německé marxistické revolucionářky Rosy Luxemburgové, pamětní desky ukrajinských komunistických tajemníků nebo sovětských vůdců. Z kyjevského metra byla odstraněna mozaika s vyobrazením Lenina a se sovětskou symbolikou.

Obyvatelé třímilionového města si budou muset zvykat na nová pojmenování řady ulic. Svou ulici má nyní v Kyjevě slavný malíř Kazimir Malevič, který se ve městě narodil, záporožský ataman z 18. století Kosť Gordijenko, vojevůdce a politik Symon Petljura nebo ideolog ukrajinského konzervativního hnutí Vjačeslav Lypyňskyj.

V celé zemi má být likvidace totalitního dědictví ukončena do počátku června. Nejživější diskuse se rozpoutaly kolem změn názvů ukrajinských měst, zejména čtvrtého největšího města v zemi Dněpropetrovska. Dosavadní název města se od roku 1926 odvozoval od jména ukrajinského politika sovětské éry Grigorije Petrovského. Po dlouhé a vzrušené diskuse nese od minulého čtvrtka milionové středisko Dněpropetrovské oblasti název Dnipro (česky Dněpr).

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ