Dělové salvy na rozloučenou s Jelcinem dozněly
25.04.2007 10:08
Rusko se ve středu rozloučilo se svým prvním demokraticky zvoleným prezidentem Borisem Jelcinem. Státnímu pohřbu na Novoděvičím hřbitově v Moskvě předcházel dvouhodinový smuteční obřad v hlavním ruském chrámu Krista Spasitele, kterého se zúčastnili kromě nejbližších příbuzných také nejvyšší státní představitelé a hosté ze zahraničí. Už od úterního odpoledne přicházeli do chrámu lidé, aby se poklonili památce zakladatele moderního ruského státu. Jelcin zemřel v pondělí na zástavu srdce ve věku 76 let.
Prohlédněte si FOTOGALERII
Státní vlajky po celé zemi byly ve středu spuštěny na půl žerdi, Rusko drželo státní smutek. Ruské televizní a rozhlasové stanice vyřadily z programu zábavní a reklamní bloky a zaměřily se na vzpomínkové pořady o Jelcinovi.
Poslední rozloučení s bývalou hlavou státu se konalo na Novoděvičím hřbitově za zvuků státní hymny a dělových salv. Obřadu pod širým nebem se zúčastnila asi stovka lidí, vdova a její dcery se s mrtvým rozžehnaly u otevřeného hrobu polibky a modlitbami.
Tělo mrtvého prezidenta bylo přivezeno ke hřbitovu autem, poslední stovky metrů projela rakev na lafetě děla, kterou táhlo bojové vozidlo pěchoty. Před rakví šli vojáci s věnci, medailemi a řády, které prezident za života dostal. Za lafetou šli pěšky kněží, nejbližší rodina, současný prezident Vladimir Putin s manželkou a pozvaní hosté. Procesí uzavírala smuteční vojenská kapela. Lidé, kteří hustě lemovali silnici ke hřbitovu, házeli skrze kordony vojáků na průvod květiny.
Poslední rozloučení blízkých
Od vchodu na hřbitov k místu posledního odpočinku nesli rakev, zahalenou ruskou státní vlajkou, na ramenou vojáci. Černě oděnou vdovu Nainu Jelcinovou podpíraly její dvě dcery. U otevřeného hrobu sňali vojáci z rakve státní vlajku a složenou ji předali vdově. Podle ruské tradice byla rakev na hřbitově znovu otevřena a nejbližší příbuzní se rozloučili se zesnulým polibky a pohlazeními. Dojemný soukromý obřad přenášely státní televize v přímém přenosu.
Jelcin byl pochován podle církevních pravidel na místě, které si sám vybral. Ještě před samotným uložením do země měly tisíce lidí možnost se se zakladatelem novodobého Ruska rozloučit v chrámu Krista Spasitele, kde bylo mrtvé tělo od úterního odpoledne vystaveno. Do chrámu, kde vedli nepřetržité bohoslužby pravoslavní kněží, přišlo více než 25.000 lidí; mnozí prostáli venku za kovovým ohrazením více než hodinu.
Po veřejném rozloučení se konal oficiální smuteční obřad, kterého se zúčastnilo celé současné ruské politické vedení v čele s prezidentem Putinem. S vdovou a pozůstalými se pozdravili také bývalí a současní světoví politici, mezi nimi například američtí exprezidenti George Bush starší a Bill Clinton, někdejší britský premiér John Major, bývalý polský prezident Lech Walesa či hlavy postsovětských republik. Za Českou republiku přijel do Moskvy s více než hodinovým zpožděním vicepremiér Alexandr Vondra.
Klaus: Jelcin byl odvážný
Z české metropole uctil památku mrtvého i prezident Václav Klaus, který ve středu podepsal na ruském velvyslanectví v Praze kondolenční listiny. Klaus přitom vyzdvihl Jelcinovu odvahu, s níž se zhostil úlohy prvního demokraticky zvoleného prezidenta Ruska. Podle Klause to byl právě Jelcin, kdo definitivně způsobil konec komunistické éry v Sovětském svazu a kdo zahájil velké množství reforem.
Jelcinův pohřeb je pro Rusko po dlouhé době prvním státním smutečním obřadem. S nejvyšším představitelem státu se Rusové naposledy loučili v roce 1985, kdy zemřel generální tajemník sovětských komunistů Konstantin Černěnko. Přes očekávání části ruské veřejnosti, která se těšila na patetický pohřeb z komunistických dob, bylo středeční rozloučené civilní a neokázalé.
Jelcin je také po více než sto letech prvním ruským politikem pochovaným podle církevních pravidel. Poslední ruský car Mikuláš II., kterého zavraždili bolševici v roce 1918, byl spolu s rodinou pohřben bez obřadu u sibiřského Jekatěrinburgu. Až v roce 1998 byly carské ostatky převezeny do Petrohradu a pohřbeny s křesťanskými poctami; pietní akce se tehdy zúčastnil i Jelcin. Podle pravoslavného obřadu byl v Rusku naposledy pohřben car Alexandr III. v roce 1894.
Církevní obřady v chrámu Krista Spasitele i poslední rozloučení na Novoděvičím hřbitově doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Lidé se před vstupem do chrámu museli podrobit osobním prohlídkám a projít bezpečnostním rámem. U stanic metra hlídkovali milicionáři a u chrámu i hřbitova byla omezena doprava.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.