Povstalecká Doněcká lidová republika otevře v Česku svoji reprezentační kancelář. Podle doněckých úřadů jde o první oficiálně zaregistrované velvyslanectví v EU, má pomoci "čelit informačním útokům" a také prosazovat ekonomické zájmy. Česko povstalecké republiky na východě Ukrajiny neuznalo, nemohou proto být oficiálními ambasádami.
Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky (DNR) zaregistrovala už v červnu Nela Lísková z české organizace Národnoje Opolcenie (Lidoví povstalci). Prvního září má začít pracovat oficiálně jako zastupitelská kancelář. V jednom z ostravských hotelů se uskuteční slavnostní otevření, dorazit by měli i představitelé DNR.
"Doněck byl družebním městem Ostravy, proto chceme navázat na tuto tradici," říká Lísková, která o celé věci jednala taky s doněckým primátorem Igorem Martynovem. Několikrát DNR navštívila a pobývala i na frontových liniích u povstalců. "Půjde ale také o to vyvracet zkreslené informace českých médií," pokračuje Lísková s tím, že atmosféra je v Česku, které podle ní řídí vláda nakloněná "fašistickému režimu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka," údajně krajně nepříznivá.
"Chceme podniknout informační protiofenzivu, tím, co se o nás prezentuje v médiích, hodně ztrácíme," říká jeden ze zakladatelů pobočky, který chce zůstat v anonymitě. Doněcké zastupitelství tak bude podle jeho představ dodávat informace novinářům, upřesňovat věci a snažit se změnit obraz povstalecké DNR v Česku.
Návštěvníci jsou vítáni
Podobné úsilí lze zaznamenat na širší frontě - hlavně směrem k Ukrajině. Jde tu o komunikačně dobře propracovanou strategii - DNR a její sesterská Luhanská lidová republika (LNR) se ukazují jako spořádané země, kde se každému dostane základních potřeb a nikdo neumře, i když právě nemá peníze ma náročnou operaci. Ukrajina je tu naopak zobrazována jako země na pokraji rozpadu, s bídou, ekonomickými problémy a ohromnou korupcí. DNR takto například rozšiřuje svůj rozhlasový signál na ty regiony v Doněcké a Luhankské oblasti, které jsou pod kontrolou vlády v Kyjevě.
Doněčtí postalci se však rádi prezentují i v Evropě - a Česko je v tomto směru jakousi testovací zemí. Lze tu čekat umírnější strategii, spíše snahu prezentovat život v DNR a LNR v pozitivním světle a srovnávat ho s krizí na Ukrajině, ovšem s menší urputností, spíš nenápadným prezentováním zpráv v médiích.
Donbaští povstalci jsou také poslední dobou poměrně otevření všem, kteří by chtěli region navštívit - ať jde o novináře, politiky či veřejnost. První dvě kategorie se ale na východ Ukrajiny moc nehrnou, u novinářů za to může zmrazení konfliktu, kdy se už rok a půl frontové linie prakticky nehnuly. Ostřelování je sice na dením pořádku, jinak se ale nic neděje a redakce mají o dění v regionu minimální zájem. U politiků je to podobné a do postaleckých republik cestují spíš reprezentanti krajních částí spektra na levici i pravici. Například v lednu Doněck navštívili komunističtí poslanci Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík, zástupci běžných stran ale zájem moc nejeví. Svou roli mohou hrát i obavy z toho, že v případě cesty přes Rusko a jednání s povstaleckými úřady hrozí, že zúčastnění politici budou Kyjevem prohlášeni za nežádoucí osoby a budou mít zakázán vstup na Ukrajinu minimálně na několik let.
MZV: není to ambasáda, jen spolek
Pro veřejnost povstalecké úřady chystají turistické zájezdy. Jde o novinku srovnatelnou s adrenalinovou turistikou, která vychází z novinářských cest, o něž teď zájem výrazně klesl. Šanci má proto každý, kdo se přihlásí. "Ukážeme lidem průmysl, památky včetně připomínek druhé světové války a vezmeme je i na frontu. Kde tohle mohou zažít?" říká Janus Putkonen, šéf doněcké mezinárodní zpravodajské agentury DONi. Jedním z cílů je rověž přesvědčovat o "pozitivních stránkách" života v DNR. Počet míst však bude omezený a skupinky nevelké, nanejvýš patnáct lidí. Cena ale bude podle Putkonena bude "lidová" - 200 eur (5400 korun) z Rostova na Donu a zpět.
Centrum má přilákat tyto tři kategorie zájemců a zprostředkovat kontakty. Rovněž by mělo prohlubovat obchodní vazby, zejména lákat investice i zájemce o podnikání. V tomto směru je v DNR i LNR dosud nenasycený trh a možnost se uchytit, na druhou stranu platí pro jakékoli transakce na povstaleckém území mezinárodní sankce a podnikatelé s tím musí počítat. V plánu jsou i kulturní akce a výměnné pobyty, prakticky vše, co bude možné uskutečnit.
Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ale upozorňuje: "samozvaná DNR nemůže mít v ČR akreditovaný zastupitelský úřad, protože ČR její existenci neuznává a tudíž nemá mezinárodně právní subjektivitu. To, co některá média z Donbasu nazývají "zastupitelským úřadem" samozvané Doněcké lidové republiky, má být údajně zapsaný spolek registrovaný v Ostravě - Zastupitelské centrum DNR, z. S."