Gorbačov: Němci a Rusové, spolupracujme pro blaho Evropy

Zahraničí
2. 10. 2015 20:45
Michail Gorbačov.
Michail Gorbačov.

Německo a Rusko by měly spolupracovat, těžit z toho bude celá Evropa. V předvečer 25. výročí znovusjednocení Německa to v rozhovoru s listem Bild prohlásil poslední sovětský vůdce Michail Gorbačov. Německo si sjednocení země oficiálně připomene v sobotu, kdy centrem oslav bude Frankfurt nad Mohanem.

"Historie nás učí, že když Rusové a Němci jdou ruku v ruce, výhody z toho mají jak oba národy, tak všichni Evropané. Čím otevřeněji a aktivněji spolu (ruský prezident Vladimir) Putin a (německá kancléřka Angela) Merkelová budou hovořit, tím lepší to pro nás bude," řekl Gorbačov.

Gorbačov, který v polovině 80. let zahájil v Sovětském svazu demokratické reformy, také uvedl, že Němci a Rusové mohou být hrdi na to, čeho jejich země po druhé světové válce dosáhly.

"Spolupráce pomáhá oběma našim národům posouvat se kupředu. Naše dobré vztahy tvoří nevyčíslitelný kapitál. Nesmíme ho promrhat, právě naopak musíme podniknout vše, abychom ho zvětšili a posílili, obzvláště v těchto těžkých dnech," dodal první a poslední prezident Sovětského svazu.

Současné vztahy mezi Berlínem a Moskvou poškodil ozbrojený konflikt na východní Ukrajině. Západ kritizuje Rusko, že materiálně i vojensky podporuje proruské povstalce na Donbasu, Rusko ale tato obvinění odmítá.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Alexander Zemlianichenko

Další čtení

ilustrační obrázek

Castrovo stínové impérium za 20 miliard dolarů: USA udeřily na rodinu jeho šéfky

Zahraničí
22. 5. 2026
Marco Rubio

Kuba podle ministra zahraničí USA přijala nabídku americké humanitární pomoci

Zahraničí
21. 5. 2026
ilustrační foto

Soud: Air France a Airbus vinné z neúmyslného zabití kvůli havárii z roku 2009

Zahraničí
21. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ