Gruzínský prezident Michail Saakašvili dnes v televizním projevu oznámil, že 5. ledna příštího roku se budou konat předčasné prezidentské volby. Reagoval tak na nejnovější události poté, co opozice šest dní požadovala jeho odstoupení. Ve středu Saakašvili vyhlásil v zemi výjimečný stav.
Chtěli jste předčasné volby, tak budete mít ještě předčasnější, podotkl Saakašvili na adresu opozice s tím, že jí dává šanci, aby dokázala svou sílu.
ČTĚTE TAKÉ: V Gruzii po demonstracích panuje výjimečný stav
Potřebuji od vás silný, jednoznačný mandát, abych se vyrovnal s tlakem na naši zemi, abych se mohl postavit pokusům o anexi a zmocnění se našich území, řekl Saakašvili Gruzíncům ve zjevné narážce na Rusko.
Saakašvili chce obnovit vládní kontrolu nad dvěma separatistickými oblastmi Jižní Osetií a Abcházií, které si od počátku 90. let za podpory Moskvy spravují své záležitosti samy a mají tendenci se zcela odtrhnout a připojit se k Rusku.
Starosta Moskvy Jurij Lužkov dnes na mezinárodní konferenci v Moskvě vyzval ruskou vládu, aby udělala odvážný krok a uznala Abcházii. O Abcházii a Jižní Osetii se v souvislosti s politickou krizí v Gruzii dnes hovořilo také v ruském parlamentu. Předseda výboru Státní dumy pro otázky Svazu nezávislých států (SNS) Andrej Kokošin varoval, že gruzínský režim ve snaze zachránit svou vládu prý může podniknout hazardní kroky v oblasti gruzínsko-abchazského a gruzínsko-jihoosetského konfliktu.
Bude stačit podpora Spojených států ?
Spojené státy dnes rozhodnutí o předčasných prezidentských volbách uvítaly, ale vyzvaly Saakašviliho, aby zrušil výjimečný stav a navrátil médiím svobodu. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack zdůraznil, že takové kroky jsou nezbytné k obnovení demokratických podmínek nutných pro volby. "Vyzýváme všechny strany, aby zachovaly klid, respektovaly vládu zákona, řešily vzájemné rozpory diskusí, a posílily tak gruzínský politický systém," podotkl.
Budou to velmi demokratické a průzračné volby, řekl Saakašvili k plánovanému lednovému hlasování a vyzval mezinárodní organizace, aby na volby do Gruzie vyslaly co nejvíce pozorovatelů. Saakašvili dále oznámil, že by chtěl, aby se v den prezidentských voleb konalo také referendum, v němž by se rozhodlo, kdy uspořádat příští parlamentní volby.
Oznámení termínu předčasných voleb je projevem snahy utlumit politickou krizi v Gruzii. Prezidentské volby se měly konat na podzim příštího roku, ale Saakašvili rozhodl, že to bude dříve, aby si získal důvěru lidu. Podle gruzínské ústavy je prezident volen na pětileté období a k vypsání předčasných prezidentských voleb je třeba souhlasu parlamentu. To by vzhledem k proprezidentské většině v něm neměl být problém.
Saakašvili prohlásil, že už podruhé zkracuje mandát svého prezidentství, aby se prý ještě jednou projevila vůle lidu a aby "se ukázalo další naše vítězství". V prosinci 2006 gruzínský parlament na popud prezidenta rozhodl, že se prezidentské i parlamentní volby budou konat současně na podzim 2008. Saakašviliho pětiletý mandát měl vypršet v lednu 2009. Termín parlamentních voleb zatím zůstává nezměněn.
FOTO: AP