Čtyři ruské občany a devět Gruzínců zatkli v Gruzii pro podezření ze špionáže pro Moskvu. Oznámilo to gruzínské ministerstvo vnitra. Rusko a Gruzie neudržují diplomatické styky od roku 2008, kdy obě země svedly krátkou válku. Moskva je podle zdroje z ruského ministerstva zahraničí zatčeními v Gruzii velmi rozhořčena.
V rámci kontrašpionážní operace bylo odhaleno "několik desítek" lidí, kteří pracovali pro ruskou vojenskou rozvědku GRU. Gruzínské tajné služby nastrčily do GRU bývalého příslušníka sovětské armády, "který si získal důvěru ruské vojenské výzvědné služby a začal pro tuto agenturu pracovat jako styčný důstojník", stojí v oznámení gruzínského ministerstva.
Ruské ministerstvo zahraničí označilo zadržení údajných špionů za protiruskou provokaci před nadcházejícím summitem NATO v Lisabonu, kterého se má rovněž zúčastnit prezident Dmitrij Medveděv, a jednáním Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Kazachstánu. "Gruzii jde očividně o to, aby na sebe před těmito summity přitáhla pozornost a uškodila Rusku," citoval Interfax jistého pracovníka ruského ministerstva zahraničí.
Přiznejte se, nic vám neuděláme!
Náměstek šéfa gruzínské kontrarozvědky ministerstva vnitra Šota Ordžonikidze řekl, že tato skupina byla zadržena v říjnu. Rovněž vyzval všechny, kteří spolupracují se zahraničními službami, aby se přihlásili ministerstvu ke spolupráci a vyhnuli se tak trestu, uvedla RIA Novosti. Kontrašpionážní operace začala před čtyřmi lety, dodal Ordžonikidze.
Už před týdnem Reuters s odvoláním na své zdroje napsal, že v této kavkazské zemi bylo zatčeno kvůli podezření z proruské špionáže dvacet gruzínských občanů. Tbilisi to však tehdy odmítlo komentovat. Zda byli opravdu zadrženi, nebo šlo o nepřesné informace o zmíněné třináctičlenné skupině, je stále nejasné. Gruzínské ministerstvo zahraničí se dnes k této záležitost nevyjádřilo, protože je prý zcela v kompetenci ministerstva vnitra.
Špionážní aféru zažily obě země také v roce 2006, kdy Gruzie zadržela dva ruské vojáky a dvanáct dalších lidí. Tuto skupinu obvinila z vyzvědačství. Ruské občany předala Gruzie později Rusku, které jejich zadržení označilo za zločinecký čin gruzínského vedení.
Gruzie v roce 2008 vedla s Ruskem krátkou válku poté, co se Tbilisi pokusilo silou obnovit kontrolu nad separatistickou proruskou Jižní Osetií. Ta poté spolu s další ruskojazyčnou provincií Abcházií pod ruským patronátem vyhlásily nezávislost. V obou odpadlických republikách má Rusko svá vojska.
Rusko shodou okolností dnes slaví Den rozvědčíka u příležitosti 92. výročí vzniku vojenské rozvědky GRU.