Havlovu cenu dostali Pussy Riot, tibetský filmař a turecký herec

Zahraničí
23. 10. 2014 14:59
Pussy Riot se proslavily virválem v kostele v rámci boje proti Putinovu režimu.
Pussy Riot se proslavily virválem v kostele v rámci boje proti Putinovu režimu.

Letošní Cenu Václava Havla za kreativní disent dostali turecký tanečník a herec Erdem Gündüz, ruská dívčí punková skupina Pussy Riot a tibetský filmař Döndub Wangčhen. Cenu uděluje nadace Human Rights Foundation (HRF), ceremonie předávání cen pojmenovaných po českém exprezidentovi se uskutečnila ve středu v norské metropoli Oslo na konferenci o lidských právech Oslo Freedom Forum.

Erdem Gündüz je umělec, který se dostal do povědomí veřejnosti při protivládních protestech v Turecku v roce 2013. Poté, co premiér Recep Tayyip Erdogan vydal zákaz protestních akcí v Istanbulu, stál Gündüz mlčky na Taksimském náměstí v centru města více než šest hodin, navzdory snahám tureckých policistů vyprovokovat ho k nějaké odezvě. K němu se pak připojili další demonstranti a společně se stali mocným symbolem tohoto mírového hnutí, uvedla nadace HRF.

Turecký tanečník a herec Erdem Gündüz.Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot se proslavily svými provokativními vystoupeními, při nichž často s barevnými kuklami na hlavě upozorňují na porušování lidských práv režimem prezidenta Vladimira Putina. Dvě členky skupiny byly v roce 2012 uvězněny a strávily 21 měsíců ve vězeňském táboře za výtržnosti v pravoslavném moskevském chrámu, kde zazpívaly podle nich "punkovou modlitbu" proti Putinovi.

Döndub Wangčhen byl od roku 2008 vězněn čínskými úřady za dokument věnovaný kritice Tibeťanů vůči Číně. Z cely vyšel letos v červnu. Dokumentární snímek Leaving Fear Behind (Zapomenout na strach) zmíněného amatérského filmaře je založen na jeho rozhovorech s obyvateli Tibetu o řadě citlivých témat, včetně názoru na dalajlamu nebo komunistickou vládu v Pekingu. Protestní akce za propuštění Wangčhena, jehož zdraví se ve věznici údajně dramaticky zhoršilo, se konaly v řadě zemí, mimo jiné i v Česku.



Každý z laureátů dostal na slavnostním obřadu v Oslu sošku Bohyně svobody vytvořenou podle sochy, kterou vztyčili čínští studenti na pekingském náměstí Nebeského klidu při protestech v červnu 1989. Mezi laureáty byla rovněž rozdělena dotace ve výši 350 tisíc norských korun (asi 1,2 milionu korun).

Havel byl předsedou Human Rights Foundation od roku 2009 do své smrti v prosinci 2011. Cena Václava Havla za kreativní disent vznikla za aktivní podpory Dagmar Havlové. Prvními držiteli ocenění se v roce 2012 stali čínský umělec Aj Wej-wej, saúdskoarabská obhájkyně práv žen Manal Šarífová a barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Loni ji získali syrský karikaturista Alí Ferzat, kubánské opoziční hnutí Dámy v bílém a severokorejský prodemokratický aktivista Pak Sang-hak.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Horázný Josef, Štěrba Martin, Igor_Mukhin (CC BY-SA 3.0)

Další čtení

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ