Jako za nacistů. Evropa se musí Rusku postavit, vyzývá Ukrajina

Zahraničí
17. 2. 2017 22:07
Petro Porošenko.
Petro Porošenko.

Rusku není možné stále ustupovat, je třeba se mu postavit, je přesvědčen ukrajinský prezident Petro Porošenko. Řekl to na mnichovské bezpečnostní konferenci. Historie, včetně mnichovské dohody, podle něj ukazuje, že politika appeasementu nefunguje. V konfliktu na východní Ukrajině podle něj jen za posledních 24 hodin zemřeli tři ukrajinští vojáci.

Porošenko je velmi znepokojen hlasy z některých zemí vyzývajícími k ústupkům vůči Moskvě. Požadavek na zrušení protiruských sankcí vznášejí například politici v Německu, Maďarsku nebo Česku. Podle ukrajinského prezidenta by ale appeasement vůči Rusku byl velmi naivní a nebezpečný. "Byla by chyba myslet si, že ruská chuť se omezuje jen na Ukrajinu," varoval Porošenko.

"Neopakujme chyby z minulosti," vyzval ostatní politiky. Připomněl zejména britskou politiku appeasementu vůči nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, která vedla k mnichovské dohodě z konce září 1938, v důsledku které Československo přišlo o velkou část svého území. Evropské mocnosti si přitom tehdy podle Porošenka chybně myslely, že dohodou kontinentu zajistily mír.

Rusko je třeba zastavit teď, míní Porošenko, podle něhož ruský prezident Vladimir Putin upřímně nesnáší Ukrajinu a nevidí pro ni místo na politické mapě Evropy.

Za pokračování protiruských sankcí se v debatě jasně postavil také britský ministr zahraničí Boris Johnson. Není podle něj možné, aby státy beztrestně porušovaly mezinárodní pravidla.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Virginia Mayo

Další čtení

Robert Fico - ilustrační foto

Fico přednášel studentům. Vzteky je při tom poslal do války na Ukrajině

Zahraničí
14. 11. 2025
Přehrada v Brazílii - ilustrační foto

Největší ekologická katastrofa v Brazílii. Soud uznal vinu těžařů BP za bilion škod

Zahraničí
14. 11. 2025
ilustrační foto

Život s medvědy. V kosovské vesnici je lidi potkávají na ulicích. A bojí se

Zahraničí
14. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ