Janukovyč se hodil marod. Oficiálné ho trápí dýchací cesty

Zahraničí
30. 1. 2014 11:45
bez popisku 602806
bez popisku 602806

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč obvinil opozici, že "kvůli politickým ambicím hrstky svých předáků se dále snaží jitřit situaci". Podle prezidenta úřady už splnily "všechny své závazky" ohledně řešení politické krize, a opoziční představitelé přesto vyzývají, aby protesty pokračovaly.

Janukovyčovo prohlášení, zveřejněné na webu prezidentské kanceláře, následovalo po oznámení, že šéf státu si vzal nemocenskou kvůli akutnímu onemocnění dýchacích cest, provázenému vysokými horečkami.

Zatím není jasné, jak překvapivý vývoj v podobě onemocnění třiašedesátiletého prezidenta ovlivní nevyřešenou politickou krizi, ani jak dlouho léčení potrvá.

Oznámení nemoci vyvolalo skeptické reakce i podezření, že může jít o nějakou lest či snad trik, který by mohl prezidenta připravit o moc. Přece i nepovedený pokus o komunistický převrat v Sovětském svazu v srpnu 1991 začínal sesazením tehdejšího vůdce země Michaila Gorbačova "ze zdravotních důvodů", připomínají pamětníci.

Agentura Reuters poukázala na rostoucí izolaci Janukovyče v krizi, zrozené z odmítnutí podepsat dohodu s Evropskou unií a z jeho příklonu k Rusku. Pouliční protesty, provázené rostoucím násilím, podle jednoho z bývalých prezidentů dovedly Ukrajinu až na práh občanské války.

Spolupracovníci boxerského šampiona a jednoho z opozičních předáků Vitalije Klička podezírají, že Janukovyčova choroba je jen "diplomatická", aby se prezident vyvlékl z podepisování zákonů, z jednání s opozicí a z rozhodování o řešení krize. Janukovyčovi stoupenci naopak tvrdí, že prezident při středeční schůzce s poslanci "vypadal nemocně".

Janukovyč je už déle než dva měsíce pod tlakem demonstrací, jejichž účastníci požadují jeho odstoupení a vypsání předčasných prezidentských a parlamentních voleb. Vláda již rezignovala, demonstrantům je to však málo.

Ve snaze zmírnit napětí a přispět k vyřešení krize parlament v uplynulých dnech na žádost opozice zrušil represivní zákony a schválil amnestii pro stíhané protivládní demonstranty. Obojí však vyžaduje podpis hlavy státu.

Navzdory více než dvacetistupňovému mrazu opoziční demonstranti na kyjevském náměstí Nezávislosti fungují normálně, konstatovala agentura Interfax.

Autor: INTERFAX, ČTK , APFoto: ČTK/AP

Další čtení

Izraelské letouny udeřily na jižní předměstí Bejrútu

Zahraničí
27. 4. 2025

AP: Za 24 hodin zemřelo při izraelských úderech v Gaze 51 Palestinců

Zahraničí
27. 4. 2025

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo 11 lidí a přes 20 bylo zraněno

Zahraničí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ