Juščenko a Janukovyč hledali kompromis, ale nenašli

Zahraničí
6. 4. 2007 18:31
ukrajinský prazident Juščenko s premiérem Janukovyčem
ukrajinský prazident Juščenko s premiérem Janukovyčem

ukrajinský prazident Juščenko s premiérem JanukovyčemUkrajinský prezident Viktor Juščenko se v pátek opět sešel se svým politickým protivníkem proruským premiérem Viktorem Janukovyčem, aby se pokusili najít východisko z vyhrocené krize vyvolané prezidentovým pondělním rozhodnutím rozpustit parlament a vypsat předčasné volby. O výsledku rozhovorů nevydala ani jedna strana žádnou zprávu, ale podle agentury ITAR-TASS se nepodařilo dospět ke kompromisu.

Juščenko se uchýlil k rozpuštění parlamentu po měsících sporů s vládou a jejím předsedou, poraženým rivalem v prezidentských volbách v roce 2004. Bezprostředním impulzem k prezidentově kroku byl přechod 12 poslanců z jeho tábora na stranu vládní koalice koncem února.

Prezident obvinil poslance a vládu z protiústavního jednání a snahy uzurpovat si moc. Podle bývalé premiérky a staronové spojenkyně prezidenta Julije Tymošenkové vládní koalice nabídla opozičním poslancům za přestup na stranu koalice ohromné úplatky nebo ministerská křesla.

Politická krize na Ukrajině byla také předmětem telefonátu Juščenka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten podle ITAR-TASS vyjádřil vážné znepokojení nad možnými důsledky pro ukrajinskou ekonomiku a sociální sféru a zároveň pro rusko-ukrajinskou spolupráci. Putin prý vyslovil naději, že situace bude vyřešena politickými, ústavními metodami.

Dekret o rozpuštění parlamentu

Premiér i parlament se odmítli rozhodnutí o rozpuštění zákonodárného sboru podvolit a jeho platnost dali k posouzení ústavnímu soudu. Ten se záležitostí začne podle svého mluvčího zabývat příští týden a na jeho stanovisko bude třeba počkat možná i měsíc.

Janukovyč několikrát vyzval prezidenta, aby dekret odvolal a aby si sedli k jednacímu stolu. Nabídl údajně šéfovi státu i některé ústupky. Ten to však odmítl a trvá na volbách.

Na centrálním náměstí v Kyjevě, které bylo v roce 2004 hlavním dějištěm takzvané oranžové revoluce vedené prodemokratickými silami, se denně schází kolem tří tisíc demonstrantů podporujících premiéra. Jsou odhodláni vytrvat, dokud se situace nevyřeší, dokud prezident nezruší dekret o rozpuštění parlamentu.

"Podepsáním dekretu prezident projevil svoji nekompetentnost. Je to jeho politický krach a měl by odstoupit," soudí osmatřicetiletý Jegor Kovalov, který přijel z jižní oblasti Chersonu. "Jsem si jist, že zvítězíme," dodal sedmapadesátiletý Olex Stokulenko. "Chceme, aby na Ukrajině platily zákony jako v Evropě, a ne tak, jak si to přeje náš prezident."

"Bojujeme tady za jednotu Ukrajiny a chceme říci prezidentovi, že jeho politika nefunguje a že chceme lepší životní podmínky," přidal se důchodce Mykola Makarenko. Tlumočil tak názory mnoha Ukrajinců, kteří jsou zklamáni z porevolučního vývoje na Ukrajině.

V centru Kyjeva panuje poněkud uvolněnější nálada vzhledem k Velikonocům. Demonstranti dali najevo, že o svátcích nebudou provádět politické akce, ale zůstanou na svých místech a demonstrace obnoví po skončení Velikonoc.

Stoupencům premiéra se v pátek dostalo i podpory z Moskvy, kde dolní komora parlamentu, Státní duma, označila rozpuštění ukrajinského parlamentu za protiústavní krok a extrémně nebezpečný signál pro politické rozložení sil na Ukrajině.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ