Ukrajinský prezident Viktor Juščenko rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby na 7. července příštího roku. Své rozhodnutí oznámil v neděli večer v ukrajinské televizi. Ukončil tak politickou krizi, kterou v září rozpoutal odchod jeho strany z vládní koalice, v níž do té doby spolupracovala s volebním blokem premiérky Julije Tymošenkové.
Ukrajina tak od roku 2006 zažije už třetí volby do parlamentu.
Strana prezidenta Juščenka, která v nynější vládní koalici tvořila většinu s uskupením Julije Tymošenkové, odešla z vládní koalice před měsícem. Reagovala tak na fakt, že premiérka s pomocí proruských stran v parlamentu prosadila zákony, které výrazně omezují pravomoci prezidenta. Následná jednání o obnovení bývalé koalice, případně o vytvoření nové, nic nepřinesla.
Ukrajinská ústava stanovuje, že pokud není do 30 dní po rozpadu vládnoucí koalice vytvořena nová vláda, prezident může parlament rozpustit.
Nynější parlament vzešel z předčasných voleb 30. září 2007, které těsně vyhrály takzvané prozápadní síly. Jejich představitelé Tymošenková a Juščenko, které k moci vynesla "oranžová revoluce" v roce 2004, byli nakrátko po ní spojenci. Pak se ale rozešli ve zlém a Juščenko na podzim 2005 Tymošenkovou sesadil z premiérského křesla.
V nynější koalici se jejich spolupráce opakovala, znovu se stejným výsledkem. Z obou politiků jsou dnes podle všeho nesmiřitelní nepřátelé, kteří by se měli střetnout i v příštích prezidentských volbách.
Hlavní události na Ukrajině od "oranžové revoluce" |
21. listopadu 2004 - Podle předběžných výsledků zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb prozápadní opoziční vůdce Viktor Juščenko. Následně vyhlášené vítězství proruského premiéra Viktora Janukovyče opozice neuznala, začaly masové protesty v ukrajinských městech. 3. prosince 2004 - Nejvyšší soud anuloval výsledky voleb. 26. prosince 2004 - Opakované druhé kolo voleb vyhrál Juščenko; do úřadu nastoupil 23. ledna 2005. 24. ledna 2005 - Juščenko jmenoval úřadující premiérkou představitelku opozice a bývalou vicepremiérku Juliji Tymošenkovou. 8. září 2005 - Juščenko kvůli údajnému nedostatku "týmového ducha" odvolal vládu vedenou premiérkou Tymošenkovou. 26. března 2006 - V parlamentních volbách zvítězila Strana regionů Viktora Janukovyče před prozápadním Blokem Julije Tymošenkové. Třetí skončila Naše Ukrajina prezidenta Juščenka. 22. června 2006 - Vůdčí síly "oranžové revoluce" Blok Julije Tymošenkové, Naše Ukrajina a Socialistická strana Ukrajiny (SPU) podepsaly dohodu o koalici. Premiérkou se měla stát Tymošenková. 7. července 2006 - Strana regionů, SPU a komunisté podepsali koaliční smlouvu. 18. července 2006 - Naše Ukrajina odmítla nabídku zapojit se do nové proruské koalice a rozhodla se odejít do opozice. 3. srpna 2006 - Juščenko po sporech nakonec souhlasil se jmenováním Janukovyče premiérem. 2. dubna 2007 - Juščenko rozpustil parlament. 30. září 2007 - Parlamentní volby vyhrála Strana regionů premiéra Janukovyče před blokem Tymošenkové. V parlamentu získaly těsnou většinu dvou hlasů strany "oranžové revoluce". 18. prosinec 2007 - Parlament zvolil premiérkou Tymošenkovou. 6. června 2008 - Vláda přišla o těsnou většinu ve sněmovně, když vládní tábor opustili dva poslanci. 11. července 2008 - Vláda přežila hlasování o důvěře. 18. srpna 2008 - Prezidentův úřad obvinil Tymošenkovou z velezrady, protože neodsoudila ruskou intervenci v Gruzii. 16. září 2008 - Předseda parlamentu Arsenij Jaceňuk oznámil zánik vládní koalice. Tu opustila Juščenkova strana mimo jiné kvůli zákonům oslabujícím pravomoci prezidenta. 8. října 2008 - Prezident Juščenko rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby. |
Foto: Reuters a AP