Němcov o volbách
Kandidáty do dumy jsou i zloději, úplatkáři, podvodníci
04.12.2011 10:00
Letos v srpnu se prezident Dmitrij Medveděv sešel se zástupci sedmi stran bojujících o křesla ve Státní dumě a dohodli se, že na kandidátských listinách nesmí být nikdo, kdo byl už dříve trestán nebo proti němuž se vede vyšetřování. V půli listopadu bylo ale na seznamech takových lidí ještě padesát.
Zhruba 110 milionů oprávněných voličů dnes rozhoduje o novém složení dumy. Kreml sice hlásá, že si přeje více politické soutěže, ale o 450 křesel v dolní komoře parlamentu bojuje jen sedm stran, z nichž jen tři, nejvýše čtyři, mají šanci uspět a překročit sedmiprocentní zákonnou hranici.
Západní pozorovatelé a ochránci lidských práv nepočítají s žádnými férovými a demokratickými volbami. Podle průzkumu renomovaného moskevského střediska Levada si téměř dvě třetiny dotázaných myslí, že jde hlavně o souboj klanů byrokratů, kteří usilují o přístup k rozpočtu a dalším státním zdrojům.Za jasného vítěze se už předem považuje Jednotné Rusko, partajní dítko ruského premiéra Vladimíra Putina s medvědem v logu. Podle průzkumů může dostat 50 až 65 procent hlasů. Druhou pozici si zjevně udrží Komunistická strana Ruské federace (KPRF) a třetí příčku Liberálně demokratická strana Ruska (LDPR) s Vladimirem Žirinovským v čele.
Je otázka, zda se v dumě udrží Spravedlivé Rusko (SR), kremelský pokus o loajální levicovou opozici, na úkor komunistů. Zbylí tři uchazeči o parlamentní křesla jsou fakticky bez šancí.
Kritické opoziční síly v ruské politice hrají nadále minimální roli. Tuto zkušenost zažívá opakovaně i významný opoziční politik a bývalý ruský vicepremiér Boris Němcov, jeden ze čtveřice šéfů Strany lidové svobody (PARNAS). Volební zákon se sice čerstvě změnil a méně úspěšným stranám nabízí jisté parlamentní drobky. Kdo získá 5-6 % hlasů, dostane jeden mandát "útěchy". Zisk mezi 6 a 7 % hlasů znamená dvě parlamentní křesla.
Ministerstvo spravedlnosti však letos v létě PARNAS odmítlo zaregistrovat. Němcov a jeho spolustraníci hovoří o "šikaně". PARNAS je přitom podle expertů jednou ze stran, které by mohly výrazně přispět k modernizačním procesům v Rusku.
Boris Němcov odpovídá na otázky TÝDNE
výběr otázek z tištěného magazínu č. 48/2011
Pane Němcove, hrozí Rusům opět "účast ve volební frašce", jak už jste to nazval v minulosti?Jaké volby? Je to speciální operace. Zvláštní operace putinovských institucí na zachování moci, které si už předem určují, jaké mají dosáhnout výsledky. Už teď je vidět, že budou nečestné a nesvobodné. Masově se využijí administrativní zdroje, nespravedlivé soudy, existuje totální televizní cenzura a do voleb nejsou vpuštěny všechny nezávislé politické síly.
V naší straně PARNAS (Strana lidové svobody), kterou nezaregistrovali, se vedly diskuse, zda je v zemi zaregistrována alespoň jedna nezávislá strana, nebo jsou všechny do jedné jen loutky, ochočené a zkorumpované partaje.
Co ale v takové situaci dělat? Nejít k volbám? Vy navrhujete hlasovat proti všem. Co to prakticky znamená?
Naším heslem je: Hlasuj proti všem. Hlasuj pro Rusko. V naší kampani navrhujeme přijít do volební místnosti, vyzvednout si hlasovací lístek a všechno přeškrtat. Kdo chce, může připsat i osobní vzkaz. Hlavní je, že takový hlas nebude možné nezákonně využít. Navíc bude sečten. Jestli takových hlasů bude sedm procent (hranice vstupu strany do dumy), bude to znamenat odpor milionů proti kleptokratům a nové složení dumy nebude odrážet vůli národa.
Je takový masový odpor vůbec reálný? Putin a Medveděv jsou velmi populární.
Chtěl bych dodat, že kdyby "proti všem" hlasovalo přes 40 procent voličů, úřady by musely vyhlásit neplatnost voleb. Putin ale počítá s apatií lidí, a to je pro národ katastrofa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.