Kavkaz se "afghanizuje", <span>Moskva ho nezvládá</span>

Zahraničí
19. 8. 2009 10:39
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov (napravo) v mešitě v Grozném.
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov (napravo) v mešitě v Grozném.

Trhaviny udělaly v zemi kráter až dva metry hluboký.Nejkrvavější pumový útok na ruském severním Kavkazu za poslední léta ukazuje, že tato převážně muslimská oblast se s přispěním bídy, korupce, klanových válek a brutálního vynucování práva rychle "afghanizuje".

Analytici označili útok, který si vyžádal dvacet životů, za další úder moskevským snům o zkrocení islamistického násilí a o koupení si míru za příjmy z ropy. Násilí v republikách severního Kavkazu dosáhlo letos úrovně, jaká tu už léta nebyla. Pumové útoky, střílení a únosy postihly zvlášť Čečensko, Ingušsko a Dagestán.

ČTĚTE TAKÉ: Medveděv se po výbuchu v Nazrani ptá: Šlendrián, či zrada?
                        Bombový atentát v Ingušsku zlikvidoval policejní stanici
                        Ingušskem zmítá skrytá válka vládních sil s islamisty

"Je tu celá směsice záležitostí, které se vzájemně kombinují a vytvářejí velmi nestabilní situaci, podobnou té v Afghánistánu v 90. letech," řekl Svante Cornell, ředitel výzkumu na institutu pro Střední Asii a Kavkaz na univerzitě Johnse Hopkinse v USA.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov (napravo) v mešitě v Grozném.To nejlepší, čeho se podle něho ruské vládě během ruského hospodářského vzestupu v tomto desetiletí podařilo dosáhnout, bylo zpomalení úpadku situace díky liberálnímu používání peněz z ropy. Nebyl však vyřešen žádný základní problém oblasti. Teď je k dispozici méně peněz, země prožívá hospodářskou krizi a věci se zhoršily.

Kreml začátkem roku vyhlašoval Čečensko za svůj úspěch a tvrdil, že díky tvrdému potlačení rebelů a jeho programu obnovy byla obnovena normální situace. Tento obrázek ale zničil údajný atentát na muže Moskvy, čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova a série zabíjení aktivistů boje za lidská práva, Kadyrovových nepřátel a povstalců.

V sousedním Ingušsku vedl Kreml diametrálně odlišnou politiku. Loni v říjnu sesadil místního prezidenta zastávajícího tvrdou linii a dosadil na jeho místo nového vůdce Junuse-Beka Jevkurova, který si vysloužil chválu na smířlivější linii a potlačování korupce.

Poslední atentát v Nazrani zabil dvacítku lidí.Za smířlivou linii atentát

Ale výsledek nebyl lepší. Sám Jevkurov byl skoro zabit při sebevražedném atentátu 22. června, a právě když se měl vrátit z nemocnice zpátky k práci, přišel nejnovější pumový útok. Zatímco byl v nemocnici, byl ve své kanceláři zastřelen jeho ministr stavebnictví.

ČTĚTE TAKÉ: Čečenci dělají pořádek v Ingušsku. Mrtví policisté
                        Ingušský prezident byl zraněn při pokusu o atentát
                        Dagestánského šéfa vnitra zabil odstřelovač

Prezident Dmitrij Medveděv, rozzlobený zhoršujícím se násilím, teď může s Jevkurovovou politikou dialogu skoncovat, protože nepřináší výsledky, a vrátit se v Ingušsku k tvrdší linii. To by podle analytiků byla osudová chyba, protože Jevkurov provádí v zásadě zdravou politiku.

Ingušského prezidenta Jevkurova koncem června skoro zabili.Někdo říká, že nejnovější vzestup násilí v Ingušsku zdaleka neukazuje na nezdar Jevkurovovy politiky, ale je částečně důsledkem jeho úspěšnosti v potlačování korupce, které vadí místní elitě.

"V Ingušsku je fakticky občanská válka," řekl vydavatel internetového bulletinu Caucasianknot.info Grigorij Švedov. "Jde tu o dlouhodobou strategii, která může uspět jen časem a s podporou z centra."

Švedov poukázal na relativní úspěch smířlivé politiky v další severokavkazské republice - Kabardinsko-balkarské. "Situace tam je lepší, protože moc se od začátku pokusila o jiný model, který nespoléhal na represi," konstatuje.

Represe nemá smysl

Expert na Kavkaz v moskevském Carnegieho středisku Alexej Malašenko souhlasí, že by byla chyba dát se v Ingušsku čečenskou cestou represí. "Nemá smysl zostřovat politiku, to už se zkoušelo nejednou a nikdy to nefungovalo," řekl. "Na Kavkaze se to musí zásadně změnit, ale zdá se, že už je příliš pozdě, věci už se prostě vymkly kontrole."

V roce 2002 zasáhli Čečenci přímo v srdci, obsadili divadlo v Moskvě.Dokud bude násilí omezeno jen na severní Kavkaz, který má za sebou dlouhé dějiny etnických střetů a krveprolévání, má relativně málo obyvatel a po hospodářské stránce na něm málo záleží, většina Rusů se tím pravděpodobně nebude příliš znepokojovat. Ale pokud extremisté začnou s teroristickými útoky v Moskvě, jako tomu bylo v 90. letech, všechno by se mohlo změnit. Šanci, že se tak stane, odhaduje Švedov na tři ku deseti.

Pokud by Kreml na severním Kavkazu neuspěl, zaplatil by za to cenu i jinde ve světě. "Skutečný význam severního Kavkazu je v tom, že je to barometr síly ruského státu," řekl Cornell. "Pokud nebude Rusko schopno kontrolovat své vlastní území, pak se ve světě sníží úcta k němu jako k velmoci."

Mapa.

Foto: ČTK/AP, televize NTV

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ