Kontroverzní Slovák končí v misi OBSE na Ukrajině

Zahraničí
10. 2. 2017 13:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Slovenský pozorovatel Martin Gutten, který se dostal do středu pozornosti kvůli kontroverzním příspěvkům na sociální síti, v polovině února skončí v misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině.

Organizace tak rozhodla po vyjádření slovenského ministerstva zahraničí, které odvolalo svůj souhlas s působením Guttena na Ukrajině.

Pozorovatel se na sociální síti pod jménem Martin Guto podle médií vyjadřoval pohrdavě o svých kolezích z OBSE, protože nejsou Slované, a o uprchlících psal jako "o parazitech, které bude hubit". S proruským žoldnéřem prý také vtipkoval o zabití jednoho slovenského občanského aktivisty, který upozorňuje na kontroverzní příspěvky sympatizantů slovenské krajní pravice na sociálních sítích.

OBSE už dříve kritizovala Guttena za jeho komentáře na sociální síti. Slovenské ministerstvo zahraničí zase reagovalo prohlášením, že počínání pozorovatele je neslučitelné s principy a hodnotami, které vyznává OBSE a Slovensko.

Gutten není zaměstnancem slovenské diplomacie, podle dostupných informací byl v minulosti profesionálním vojákem a působil v misi v Bosně.

OBSE provádí pozorovatelskou misi ve východní části Ukrajiny, kterou téměř tři roky zmítá konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Česká tradice. Dva turisti zabloudili v Tatrách, jeden spadl 20 metrů

Zahraničí
17. 9. 2025

Trump žaluje deník The New York Times o 15 miliard dolarů za pomluvu

Zahraničí
16. 9. 2025
ilustrační foto

Atentátník v USA může dostat i trest smrti. Důkazy jsou jasné

Zahraničí
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ