Ačkoliv nový ruský prezident Dmitrij Medveděv začal své působení na jaře vyhlášením války korupci, většina Rusů nadále považuje podle průzkumu státního střediska VCIOM úplatkářství za všudypřítomné. Výsledky ankety z počátku září dnes zveřejnil moskevský tisk. Skoro tři čtvrtiny dotázaných, 74 procent, považuje úroveň korupce v zemi za vysokou či velmi vysokou.
Jen pětina (19 procent) si myslí, že je na normální úrovni. Pouze každý stý dotázaný soudí, že úroveň korupce je v Rusku nízká.
Medveděv po svém nástupu sliboval zatočit s korupcí, kterou označil za brzdu hospodářského rozvoje a ohrožení státu. Vytvořil zvláštní výbor, který má navrhovat protikorupční zákony, chránit podnikatele před úplatnými úředníky a zajišťovat nezávislost soudů. Šéf výboru a současně šéf kremelské administrativy Sergej Naryškin oznámil, že nové předpisy mají být předloženy parlamentu v listopadu.
Nicméně v průzkumu tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že dosud nevidí žádné zlepšení, desetina si dokonce myslí, že se situace zhoršila. Pokrok zaznamenalo sedm procent účastníků průzkumu.
Předchozí tažení Kremlu proti korupci se také až na pár odstrašujících případů rozplynula bez větších dopadů.
Mezinárodní nevládní organizace Transparency International, zkoumající rozsah korupce ve světě, loni umístila Rusko až na 143. příčku ze 180 zkoumaných zemí, společně s Indonésií, Gambií a Togem. Moskevští experti odhadují, že Rusové na úplatky ročně vynaloží ekvivalent třetiny státního rozpočtu, který se pohybuje ve výši téměř šesti bilionů Kč.
Foto: AP a Profimedia