Na ruském Dálném východě se formuje kozácká armáda. Podle zprávy agentury ITAR-TASS se dnes kozáčtí atamani místních krajů a oblastí dohodli na vytvoření jednotného vojenského sboru s velitelstvím v Chabarovsku. Armáda má mít téměř pět tisíc mužů.
Obnovení kozáckých tradic je v posledních letech velkým tématem ruských patriotů. Vstříc jim vyšel i premiér Vladimir Putin, který se letos v březnu rozhodl oživit kozácké tradice ve prospěch moderní ruské společnosti a zapojit kozáky do systému ruské domobrany.
Kozáci od 16. století vytvářeli v Rusku autonomní osady a výměnou za osvobození z nevolnictví zajišťovali ostrahu ruských hranic. Bránili ruské území před nájezdy kočovníků a před útoky polských knížat nebo německých rytířů. Díky své kázni a statečnosti se stali elitní složkou ruské carské armády. Bolševický režim se snažil o likvidaci kozáků i jejich bojových tradic, ale po rozpadu SSSR kozácký odkaz znovu ožívá.
V Rusku dnes existuje 27 kozáckých společenství, která se od roku 1990 sdružují ve Svazu ruských kozáků. Ke kozáckým tradicím se v zemi podle ruského tisku hlásí na jedenáct milionů lidí.
Na Dálném východě, kde na rozdíl od jihu a západu Ruska není kozácká tradice příliš silná, existuje dnes 90 kozáckých skupin. Ochotu sjednotit se pod vyšším územním velením vyjádřili atamani z Kamčatky a Sachalinu, z Přímořského a Chabarovského kraje i z Magadanské oblasti.
Oživení kozáckých tradic má plnou podporu státní správy, pravoslavné církve i ozbrojených sil. Jen samostatné vojenské velení ruská armáda kozákům nesvěří. Nebude patřit atamanům, jak mezi kozáky bývalo zvykem, ale důstojníkům ruské armády.