Kreml: americký "Bond" chycený na švestkách kalí vztahy

Zahraničí
15. 5. 2013 10:40
Americkému Jamesi Bondovi to tentokrát nevyšlo (ilustrační foto).
Americkému Jamesi Bondovi to tentokrát nevyšlo (ilustrační foto).

Provokace jako za studené války. Úřad ruského prezidenta Vladimira Putina dnes vyjádřil politování nad úterní špionážní aférou, která podle mluvčího Kremlu "nepřispěje k upevnění vzájemné důvěry". V první reakci na zadržení amerického diplomata Ryana Foglea se nicméně mluvčí Dmitrij Peskov omezil na stručný komentář a žádnými odvetnými akcemi nepohrozil.

Ruská kontrarozvědka údajně v noci na úterý Foglea zadržela při pokusu zverbovat agenta nejmenované ruské tajné služby. Ruské ministerstvo zahraničí později označilo diplomata za nežádoucí osobu a uvedlo, že Fogle musí co nejdříve opustit Rusko. Dnes incident na ruské ministerstvo zahraničí přišel vysvětlit americký velvyslanec Michael McFaul.

Rusové z kauzy udělali mediální událost, hlavně na televizních obrazovkách. 

Podle některých amerických sdělovacích prostředků odhalení údajného špiona a zejména způsob, jakým ho ruská státní média prezentovala na veřejnosti, připomíná praktiky z dob studené války. Některé komentáře varují, že Kreml může případu použít k další diskreditaci ruské opozice, která údajně své protestní akce organizuje za peníze z USA.

Peskov však byl dnes ve svém komentáři zdrženlivý a k tvrdým odsudkům na adresu USA se neuchýlil. Stejný postoj zaujalo i americké ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Patrick Ventrell novinářům řekl, že Washington nehodlá z aféry vyvozovat žádné dalekosáhlé závěry.

McFaul, kterého si k pohovoru kvůli špionážní aféře pozvalo ruské ministerstvo zahraničí, se v sídle ruské diplomacie zdržel asi půl hodiny. Při odchodu odmítl odpovědět na jakékoli otázky novinářů.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ