Provokace jako za studené války. Úřad ruského prezidenta Vladimira Putina dnes vyjádřil politování nad úterní špionážní aférou, která podle mluvčího Kremlu "nepřispěje k upevnění vzájemné důvěry". V první reakci na zadržení amerického diplomata Ryana Foglea se nicméně mluvčí Dmitrij Peskov omezil na stručný komentář a žádnými odvetnými akcemi nepohrozil.
Ruská kontrarozvědka údajně v noci na úterý Foglea zadržela při pokusu zverbovat agenta nejmenované ruské tajné služby. Ruské ministerstvo zahraničí později označilo diplomata za nežádoucí osobu a uvedlo, že Fogle musí co nejdříve opustit Rusko. Dnes incident na ruské ministerstvo zahraničí přišel vysvětlit americký velvyslanec Michael McFaul.
Rusové z kauzy udělali mediální událost, hlavně na televizních obrazovkách.
Podle některých amerických sdělovacích prostředků odhalení údajného špiona a zejména způsob, jakým ho ruská státní média prezentovala na veřejnosti, připomíná praktiky z dob studené války. Některé komentáře varují, že Kreml může případu použít k další diskreditaci ruské opozice, která údajně své protestní akce organizuje za peníze z USA.
Peskov však byl dnes ve svém komentáři zdrženlivý a k tvrdým odsudkům na adresu USA se neuchýlil. Stejný postoj zaujalo i americké ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Patrick Ventrell novinářům řekl, že Washington nehodlá z aféry vyvozovat žádné dalekosáhlé závěry.
McFaul, kterého si k pohovoru kvůli špionážní aféře pozvalo ruské ministerstvo zahraničí, se v sídle ruské diplomacie zdržel asi půl hodiny. Při odchodu odmítl odpovědět na jakékoli otázky novinářů.