Gruzínský opoziční lídr, někdejší ministr obrany Irakli Okruašvili (33) dnes vzal zpět svá dřívější obvinění prezidenta Michaila Saakašviliho (39) z bezbřehé korupce a z toho, že ho přemlouval k zosnování vraždy významného gruzínského podnikatele. Vzápětí byl z vězení propuštěn na kauci.
Okruašviliho obhájkyně se dala slyšet, že výpověď jejího mandanta v policejní cele mohla být vynucena násilím.
Zatčení Okruašviliho minulý měsíc bylo impulzem pro dosud roztříštěnou opozici, aby se spojila před parlamentními volbami v příštím roce, což podle znalců gruzínské vnitropolitické scény představovalo doposud největší výzvu pro prezidenta Saakašviliho. Protivládní demonstrace na sklonku září byly největší od roku 2003, kdy ho nenásilná revoluce vynesla k moci.
Okruašvili nyní prohlásil, že si všechna obvinění, včetně korupce a přípravy vraždy, vymyslel, aby Saakašviliho pošpinil a pro sebe z nich vytloukl politický kapitál. "Tato má prohlášení měla diskreditovat prezidenta Saakašviliho," řekl bývalý ministr.
Okruašvili patřil do tzv. vnitřního kruhu prezidenta Saakašviliho, než ho loni z funkce odvolal. Prozápadní gruzínský prezident všechna obvinění na svou adresu od začátku odmítal a popíral.
Právní zástupkyně Okruašviliho Eka Beseliaová řekla, že nebyla přítomna ve vězení, když její mandant svou dřívější výpověď odvolal. "Mám podezření, že to bylo vynuceno pod nátlakem."
Okruašvili byl následně propuštěn z vězení na kauci ve výši zhruba 113 milionu korun. Obvinění proti němu, mimo jiné z vydírání a ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ale prý zrušena nebudou.
Koba Davitašvili, lídr opoziční Lidové strany, která je součástí nedávno vzniklého volebního bloku proti Saakašvilimu, vyzval opoziční stoupence, aby třeba i malou částkou na kauci přispěli. "Okruašvili se stal rukojmím teroristického gangu," prohlásil Davitašvili.
Na fotografiích: (1) Gruzínský prezident Michail Saakašvili na návštěvě v Athénách, 1. října, (2) Bývalý gruzínský ministr vnitra Irakli Okruašvili v Tbilisi, 24. září.
Foto: AP