Litva se bojí. Na hranici s Ruskem postaví 130 km dlouhý plot

Zahraničí
16. 1. 2017 16:16
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Litva se rozhodla postavit plot na své hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí. Oznámil to litevský ministr vnitra Eimutis Misiunas. Důvody jsou podle něj ekonomické - zabránit pašování - i geopolitické - posílit hranice Evropské unie.

Stavba hraniční bariéry dlouhé přibližně 130 kilometrů a vysoké dva metry podle ministra začne na jaře a hotova by měla být do konce roku. "Nezastaví tanky, ale bude postavena tak, aby ji nebylo možné přelézt," dodal Misiunas.

Náklady na vybudování plotu ponese z větší části Evropská unie, která na tento účel poskytne 25 milionů eur (675 milionů korun). Příspěvek Litvy má činit 3,6 milionu eur.

Kaliningradská oblast je silně militarizované ruské území ležící u Baltického moře mezi Litvou a Polskem. Bývalé sovětské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou vůči Rusku kvůli jeho anexi ukrajinského Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny velmi podezřívavé.

Ministr Misiunas také poznamenal, že plot by měl zabránit "provokacím" na hranicích.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Autonehoda slovinské prezidentky podnítila diskusi o jejích vazbách na Rusko

Zahraničí
18. 8. 2026

Po zřícení zlatého dolu ve Středoafrické republice zemřelo nejméně 30 horníků

Zahraničí
18. 8. 2026

Ve věku 77 let zemřel Frank Beard, bubeník legendární kapely ZZ Top

Zahraničí
18. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ