Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ostře zkritizoval ruský zákaz dovozu masných a mléčných výrobků z Běloruska a pohrozil odvetnými opatřeními, pokud se obchod brzy nevrátí k normálu. Ruské zákazy jsou považovány za odvetu za to, že přes Bělorusko do Ruska proudí západní potraviny, které Moskva zakázala v odvetě za západní sankce.
"Chování ruských úřadů mě nejen udivuje, ale i deprimuje. Jestli se obchod co nejdříve nevrátí k normálu, budeme nuceni reagovat," varoval Lukašenko při schůzce s petrohradským gubernátorem Georgijem Poltavčenkem a vzkázal do Ruska, že "nejsme štěňata, abychom se nechali vodit s obojkem na krku".
Připomněl, že Bělorusko a Rusko se již dohodly na volném pohybu zboží. "Fakticky jsme jedna země. Proč to děláte?" ptal se a dodal, že pokud má Moskva pocit, že Minsk nějak porušil pravidla hry, dal se spor vyřešit i bez skandálu.
"Byli jsme a budeme spolehliví přátelé. Ale jestli nás začnete utiskovat, snášet to nebudu," prohlásil podle agentury Interfax Lukašenko. Rusko by podle něj nemělo na Bělorusko hledět svrchu jen proto, že jde o menší zemi, ale mělo by si uvědomit, jak málo má ve světě přátel, a také brát zřetel na skutečnost, že zákazy laciných běloruských výrobků se promítají do nedostatku zboží a prudkého zvyšování cen na ruském trhu. A veškeré zisky z běloruského exportu do Ruska prý stejně jdou pouze na splátky ruských úvěrů.
"Nikdy jsme Rusko neopustili, neopustíme ho ani v nynější situaci, ani v ní nehodláme hledat vlastní prospěch. Je to naše Rusko, budeme ho hájit jako vlastní zemi," zapřísáhl se běloruský vůdce.
Moskva často čelí kritice, že zákazy dovozu používá jako zbraň ve sporech s dalšími státy, ať šlo v minulosti o sardinky z Pobaltí, moldavská vína či gruzínskou minerálku. Ačkoliv Minsk a Moskva jsou blízkými spojenci, formálně dokonce spojeni v jednom soustátí a celní unii, vzájemné obchodní války bývají často na pořadu dne.
Z Běloruska loni pocházela asi desetinu ruského dovozu potravin, letos ale tento podíl nejspíše výrazně vzrostl kvůli tomu, že Rusko v odvetě za západní sankce zakázalo dovoz západních potravin. Příležitosti využili běloruští obchodníci, podle podnikatelského listu RBK například vývoz ryb ze suchozemského Běloruska do Ruska vzrostl o 98 procent. Běloruský premiér se tento měsíc nechal slyšet, že Minsk plánuje v příštím roce zvýšit vývoz běloruských potravin do Ruska o 13 procent oproti letošnímu roku.
Moskva však pohrozila omezením tranzitu potravin z Běloruska do Kazachstánu, protože potraviny prý cestou vesměs končí na ruském trhu. Už také, nehledě na společnou celní unii, zpřísnila pohraniční kontroly s vysvětlením, že právě přes Bělorusko proudí do země zakázané zboží.
Moskva v srpnu zavedla na rok embargo na dovoz některých potravin ze zemí, které předtím zavedly proti Rusku sankce kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Jde o USA, Evropskou unii, Kanadu, Austrálii a Norsko. Zákaz se týká ryb, masa, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.
Lukašenko deprimován Rusy. Hrozí Moskvě odvetou
Zahraničí
27. 11. 2014 18:00
Alexandr Lukašenko.