Medveděv <span>odmítl Juščenka</span>, s jinými prezidenty se sešel

Zahraničí
10. 10. 2009 11:01
Medveděv řekl svému ukrajinskému protějšku Ne.
Medveděv řekl svému ukrajinskému protějšku Ne.

Medveděv řekl svému ukrajinskému protějšku Ne.Ruský prezident Dmitrij Medveděv ignoroval žádost svého ukrajinského kolegy Viktora Juščenka o bilaterální schůzku na okraj summitu Společenství nezávislých států (SNS), který v pátek skončil v moldavském Kišiněvu. Se dvěma jinými prezidenty postsovětských republik, které SNS sdružuje, se sešel na uzavřeném jednání, s Juščenkem to odmítl, jak informovaly ruské servery.

"Tak dobře, on chtěl, ale já jsem nemohl. Mám vlastní agendu. Mám doma moc práce," řekl Medveděv na dotaz novinářů, proč se nesešel s Juščenkem. Pozdravili jsme se letmo na začátku schůzky, spolu se všemi přítomnými představiteli SNS," dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko nerozmístí rakety v Kaliningradské oblasti                      

Juščenko, který o schůzku usiloval, vidí v neúspěchu protiukrajinskou politiku Kremlu. "Stanovisko ruské strany bylo, že schůzka prostě není možná," řekl.

S Medveděvem se Juščenko viděl jen při společné schůzce SNS.Podle serveru Newsru se Medveděv sešel v Kišiněvu k třístrannému jednání s prezidenty Ázerbájdžánu a Arménie Ilchamem Alijevem a Seržem Sarkisjanem, Juščenka ale nechal záměrně stranou. Zato s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem se Medveděv přivítal velmi srdečně.

Jde o demokracii i hodnoty

"Je to otázka hodnot, způsobu života, demokratického procesu. Tady nejde o problém nějakých osobních vztahů, ale o problém vidění světa," dodal Juščenko, jehož prozápadní a zejména proatlantická politika silně dráždí Moskvu.

Juščenko již minulý týden dal najevo, že má zájem sejít se mezi čtyřma očima s Medveděvem během kišiněvského summitu, Kreml však nereagoval. Medveděv v srpnu kritizoval údajnou "protiruskou" politiku Ukrajiny a odložil vyslání nového ruského velvyslance do Kyjeva. Šéf Juščenkovy prezidentské kanceláře tehdy Kreml obvinil z "imperiálních komplexů".

Na prezidenty Arménie a Ázerbajdžánu si však Medveděv čas udělal.Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou se začaly zřetelně zhoršovat poté, co v důsledku takzvané oranžové revoluce přišel počátkem roku 2005 k moci právě Juščenko jako představitel prozápadní orientace země.

Od té doby však Juščenkova popularita v důsledku ekonomických potíží klesla na pouhých několik procent a vše nasvědčuje tomu, že nová hlava státu, která vzejde z lednových voleb, bude podstatně více proruská.

Dnešní ruský deník Nězavisimaja gazeta označuje kišiněvský summit za "pohřeb SNS". Na schůzku se totiž odmítli dostavit šéfové čtyř středoasijských republik - Turkmenistánu, Tádžikistánu, Kazachstánu a Uzbekistánu. "Vliv Moskvy v daném regionu očividně klesá. Ostatně také další státy SNS pošilhávají po USA a Evropské unii jako partnerech," konstatuje list.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ