Medveděv s Putinem se sváří kvůli Libyi. Naoko?

Zahraničí
22. 3. 2011 13:00
Jako Richard Lví srdce na Saladina. Putin přirovnal libyjské tažení ke kruciátě.
Jako Richard Lví srdce na Saladina. Putin přirovnal libyjské tažení ke kruciátě.

Vůdčí ruský tandem Putin-Medveděv se poprvé veřejně rozhádal ve věci zahraniční politiky. Zatímco premiér srovnal rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Libyi se středověkou výzvou ke křížovému tažení, prezident označil rezoluci za správnou. Tisk spíš soudí, že neshody jsou vykalkulované.

Vladimir Putin při návštěvě podniku na výrobu balistických raket ve Votkinsku prohlásil, že rezoluce RB OSN je vadná a mlhavá. "Povoluje cokoli. Podobá se středověkým výzvám ke křížovým výpravám."

Několik hodin poté reagoval prezident Dmitrij Medveděv: "V projevech, které charakterizují události v Libyi, je zapotřebí projevit maximální přesnost. V žádném případě není přípustné používat výrazy, které v podstatě vedou ke střetu civilizací, typu ‚křížové výpravy‘ a podobně," uvedl, aniž by Putina konkrétně jmenoval. "To je nepřijatelné. V opačném případě může všechno skončit daleko hůře, než se nyní děje. To musejí mít všichni na paměti."

Vůdčí tandem se prvně rozhádal kvůli zahraniční politice.Oproti Putinovi s rozhodnutím Rady bezpečnosti souhlasí: "Nedomnívám se, že rezoluce RB OSN byla nesprávná, vcelku odráží naše vidění libyjského vývoje." Prezident dodal, že rozhodnutí Ruska zdržet se při schvalování rezoluce hlasování bylo "kvalifikovaným odmítnutím veta".

Podle Medveděva Rusko nyní nemůže tvrdit, že při hlasování nevědělo, co dělá. "Udělali jsme to s rozmyslem, takové byly mé instrukce ministerstvu zahraničí."

Rusko je podle Medveděva připraveno nabídnout při urovnání konfliktu své služby jako prostředník. Libyjská situace je podle něj nepřehledná, v zemi neexistuje koalice schopná realizovat koordinovanou politiku. Pro mnohé západní země je podle Medveděva libyjský vůdce Kaddáfí nepřijatelnou figurou, ale Moskva své vztahy s Tripolisem nepřerušila. "Proto může být naše zprostředkování využito."

Putin o Libyi hovořil zcela jinak. Připustil, že vláda Muammara Kaddáfího nesplňovala demokratická kritéria, ale to neopravňovalo k vojenské intervenci. Události v Libyi podle něj ukazují, že Rusko by mělo posilovat své obranné schopnosti.

Rovněž prohlásil, že se zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí stalo trendem zahraniční politiky USA. "Během Clintonovy éry bombardovaly Bělehrad, Bush poslal jednotky do Afghánistánu, potom s vymyšlenou a falešnou záminkou poslal síly do Iráku, zlikvidoval celé irácké vedení - dokonce děti v rodině Saddáma Husajna," pokračoval ruský premiér. "Teď je na řadě Libye, pod záminkou ochrany mírumilovných obyvatel. Ale při bombardování jsou to právě civilisté, kdo umírá. Kde je logika a svědomí?"

Pentagon: Zapojte se do koalic

Ministr obrany USA Robert Gates.Na návštěvu Ruska přiletěl americký ministr obrany Robert Gates kvůli dohodě START o jaderných zbraních, setká se i s prezidentem Medveděvem. Libyjská otázka zřejmě bude také na pořadu dne, list Nězavisimaja gazeta ještě před Gatesovou cestou připomněl, že ministr vojenský zásah v Libyi nepodporoval.

Na přednášce před kadety námořnictva v Petrohradu prohlásil, že se role USA v libyjských operacích omezí a také že není úkolem koalice svrhnout Muammara Kaddáfího. Vyzval také Rusko a Čínu, aby spojily své síly k odvrácení jaderných ambicí takových států, jakým je například Írán. "Vyzývám vás a vaše vedení popřemýšlet, v jaké formě by se ruští vojáci mohli zapojit do mezinárodních koalic," prohlásil rovněž Gates o ruském vojenském potenciálu.

Že by jen jako?

"Ve vládnoucím tandemu to praská," napsal internetový list Gazeta.ru s tím, že prezident a premiér ukázali, jak hluboce se rozcházejí ohledně intervence v Libyi a rezoluce OSN, která ji umožnila. "Putin přešel vůči Medveděvovi do opozice," hlásá titulek liberálního listu Vedomosti.

Je to poprvé, co dva nejvyšší ruští představitelé demonstrovali takový nesoulad asi rok před prezidentskými volbami, o nichž oba říkají, že se v nich vzájemně dohodnou na oboustranně nejvhodnější kandidatuře. "Otázkou je, zda jde o různost stylu, jež je v tandemu obvyklá, anebo zda jde o hlubší rozpory, jež by se mohly s blížícími se volbami prohlubovat, ptá se liberální Kommersant.

Podle listu Vedomosti je logičtější hypotéza, podle níž má Moskva dvě stanoviska. Jedno je určeno pro Obamu a Sarkozyho a druhé pro dělníky v Udmurtsku, autonomní republice na východě evropské části Ruska, které Putin v pondělí navštívil.

Tento pohled sdílí mnoho pozorovatelů v Moskvě, podle nichž ruské vedení, v němž je obecně za mnohem silnějšího považován Putin, si příležitostně mění role zcela v duchu politického oportunismu.

"Pokud v zemi neexistuje politická debata, je třeba čas od času aspoň vytvořit zdání, že je možná," usoudil dnes komentátor ruského rádia bmf. Podle stejného zdroje nikoho se zdravým rozumem nemůže napadnout, že by Medveděv mohl zcela sám rozhodnout, jak se Rusko postaví k hlasování ohledně rezoluce OSN. Tam se Rusko zdrželo hlasování, čímž nechalo dveře otevřené západní intervenci.

Gates ujišťuje, že bude role USA v libyjském konfliktu spíš podpůrná.

Autor: - red -, ČTK Foto: Pentagon , ČTK/AP , Profimedia

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ