Ruský prezident Dmitrij Medveděv udělil vysoká státní vyznamenání skupině pracovníků ruské špionážní služby SVR, mezi nimiž byli i rozvědčíci, které Moskva letos v létě vyměnila za čtyři osoby vězněné v Rusku za špionáž pro USA. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na prezidentskou mluvčí Natalji Timakovovou.
Rusko a Spojené státy letos počátkem července uzavřely dohodu o výměně špionů, největší od dob studené války. Z ruských věznic byli osvobozeni čtyři Rusové údajně pracující pro americkou rozvědku, Rusko získalo zpět desítku svých občanů zatčených pro vyzvědačství v USA. Jedenáctý ruský zvěd byl zadržen na Kypru, ale po zaplacení kauce byl propuštěn a z ostrova nejspíš uprchl.
Výměna špionů se uskutečnila na letišti ve Vídni 9. července. Z ruských špionů, kteří byli dopraveni do Moskvy, se zatím na veřejnosti objevila pouze nejznámější z nich, rusovláska Anna Chapmanová-Kuščenková. Atraktivní vyzvědačka, která se po špionážní výměně stala mediální celebritou, prý pracuje jako poradkyně prezidenta ruské banky Fondservisbank. Tento měsíc se nečekaně ukázala na kosmodromu Bajkonur, odkud dva Rusové a jeden Američan odlétali na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Premiér Putin se s desítkou agentů setkal v červenci, BBC jej cituje, že vedou "těžký život" a že byli zrazeni. Prý si spolu zazpívali sovětské vlastenecké písně.
Ze čtveřice údajných amerických špionů, kteří byli v létě před výměnou propuštěni z ruských věznic, vyvolává největší pozornost médií případ vědce Igora Suťagina, který nyní žije v Londýně. Suťagin byl badatelem renomovaného ruského Ústavu pro záležitosti USA a Kanady a v roce 2004 byl odsouzen k 15 letům vězení za údajnou špionáž pro americkou CIA. Obvinění ale odmítá a prohlašuje, že se chystá k návratu do vlasti.
Prezidentská kancelář neupřesnila, jaká státní vyznamenání rozvědčíci dostali. Neuvedla ani, jaké další pracovníky SVR prezident Medveděv vyznamenal, a neposkytla žádné obrazové zpravodajství.