Medveděv zpochybnil vládu v Kyjevě. Začíná volební kampaň

Zahraničí
24. 2. 2014 16:35
Prezident Medveděv. Moskva se staví chladně k přechodným vládcům na Ukrajině.
Prezident Medveděv. Moskva se staví chladně k přechodným vládcům na Ukrajině.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes zpochybnil legitimitu nových ukrajinských představitelů a jejich uznávání v některých státech. Řekl také, že v neděli oznámené stažení ruského velvyslance z Kyjeva do Moskvy odráží nejistou situaci v zemi, kde jsou ohroženy ruské zájmy a životy Rusů. "Nerozumíme tomu, co se tam děje. Jde však o skutečnou hrozbu pro naše zájmy a pro naše občany," řekl ruský premiér. "Existují velké pochybnosti o celé řadě orgánů moci, které tam nyní fungují."

Fakt, že některé země uznávají nové představitele Ukrajiny, označil Medveděv za takzvanou aberaci. Tento termín v trestním právu značí druh omylu, kdy snaha dosáhnout určitého cíle svévolně ústí ve zcela jiný výsledek.

Až chaotické scény v ukrajinském parlamentu.Ukrajinský parlament po překotných událostech z minulého týdne bleskově obměňuje státní správu, z níž odvolal stoupence sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče.

Medveděv se vyjádřil také k současné rusko-ukrajinské smlouvě o dodávkách plynu. Případné rozšíření této dohody musí podle něj být dojednáno mezi ukrajinskými společnostmi a vládou. Zdůraznil, že právně závazné úmluvy je třeba dodržet. "Nepracujeme s jednotlivci či určitými lidmi, tohle je (záležitost) mezistátních vztahů," dodal.

Ukrajina se s Ruskem dohodla na zlevnění plynu a na finančních půjčkách, svým závazkům ale i tak nedokáže řádně dostát. Úřadující ministr financí Ukrajiny Jurij Kolobov dnes uvedl, že země by mohla v letošním a příštím roce potřebovat zahraniční pomoc v celkové výši 35 miliard dolarů (skoro 700 miliard Kč).

Západním státům nezáleží na osudu Ukrajiny, ale řídí se jen svými "jednostrannými geopolitickými kalkulacemi". Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení ke změně politických poměrů v Kyjevě. Politická dohoda, kterou Evropská unie v pátek zprostředkovala mezi Janukovyčem a tehdejší opozicí, byla podle Moskvy jen zástěrkou k převzetí moci.

Ruská diplomacie upozornila, že při řešení situace na Ukrajině je třeba brát v úvahu názory poslanců na Krymu a na jihu a východě země, tedy v oblastech s ruskojazyčným osídlením. V některých regionech jsou údajně politici bránící se výnosům nového vedení vystaveni nepřípustnému tlaku s použitím "diktátorských a někdy i teroristických metod".

Prezidentská kampaň se rozjíždí

Na Ukrajině v úterý začne kampaň k prezidentským volbám, které se mají konat 25. května. Oznámila to dnes v Kyjevě ústřední volební komise. Parlamentní volby mají být podle návrhu poslaneckých frakcí v červnu nebo říjnu.

Počínaje úterkem mohou politické strany navrhovat kandidáty k prezidentským volbám, uvedla komise. Podle ukrajinských médií jsou favority prezidentských voleb šéf hnutí UDAR Vitalij Kličko a vůdkyně strany Vlast Julija Tymošenková. Ta ovšem o víkendu popřela zprávy o tom, že se už o své kandidatuře rozhodla. Není navíc jasné, zda a jakého kandidáta předloží poslanecké torzo dosud vládní Strany regionů.

Lidé si v centru Kyjeva připomínají oběti protestů.Prezidentské volby se na Ukrajině v řádném termínu měly konat napřesrok v březnu. O uspořádání předčasných voleb rozhodl parlament sobotním usnesením s odvoláním na "uprázdnění" prezidentského úřadu.

Viktor Janukovyč prchl s hlavního města a zdržuje se na neznámém místě, jeho pravomoci dočasně převzal šéf parlamentu Oleksandr Turčynov.

Uspořádání voleb bude vyžadovat nemalé finanční prostředky, experti je odhadují na dvě miliardy hřiven (kolem pěti miliard korun). Ústřední volební komise, která je kromě parlamentu fakticky jediným řádně fungujícím ústavním orgánem v zemi, dnes v prohlášení garantovala voličům "odpovědnou a hladkou přípravu hlasování"

Převrat pokračuje.V parlamentu dnes byly zaregistrovány dva návrhy na termíny mimořádných parlamentních voleb. Nezařazený poslanec Mykola Ruďkovskyj navrhuje uspořádat hlasování 26. října, návrh jiného nezařazeného poslance Viktora Balohy počítá s termínem 22. června. Kdy se o konečném termínu rozhodne, není zatím jasné.

Poslanci nacionalistické strany Svoboda podle kyjevského rozhlasu předložili sněmovně návrh na provedení lustrací. Návrh už dříve podpořil Kličko, který si od něj slibuje zejména hlubokou čistku v bezpečnostních složkách.

Tymošenková politicky při chuti

Vůdkyně ukrajinské strany Vlast Julija Tymošenková je u rodiny ve východoukrajinském Dněpropetrovsku, kam za ní z Prahy dorazil i její manžel Oleksandr. Expremiérka, kterou v sobotu propustili z vězení, sice o víkendu odmítla kandidovat na uvolněné místo předsedy ukrajinské vlády, z politiky ale prý odejít nehodlá.

Tymošenková spolu s dcerou Jevhenijí a manželem v Dněpropetrovsku navštívila svou matku Ljudmylu Telehinovou a na místním hřbitově se zastavila u hrobu svého tchána Hennadije Tymošenka. Jeho pohřbu se nemohla zúčastnit, protože vězeňská správa v Charkově jí odmítla vydat povolení.

Tymošenková krátce po propuštění z vězení se svou dcerou.Během dnešního dne se má Tymošenková vrátit do Kyjeva. Ještě před odletem do metropole navštívila oblastní kancelář své strany, kterou řídí její teta Antonina Uljachynová.

"Otázka premiérské nebo prezidentské funkce není pro ni na pořadu dne," řekla Uljachynová agentuře Interfax.

"Na dotaz, zda nemá politiky dost, odpovídá ale záporně. Politikou se bude dál zabývat. Především je třeba sjednotit zemi a oživit hospodářství. Na prvním místě je ale zdraví" dodala.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ