Mezi Londýnem a Moskvou se rozjíždí diplomatická válka

Zahraničí
17. 7. 2007 10:25
Ruský prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin

Ruský prezident Vladimír PutinNa počátku diplomatické války se podle dnešních ruských deníků ocitly Moskva a Londýn. Listy poznamenávají, že ruská reakce na pondělní britské rozhodnutí ztížit vízový režim a vyhostit čtyři diplomaty, bude nejspíš bouřlivá.

"Chování Gordona Browna a členů jeho nedávno zformované vlády není nic jiného než politika dvojích standardů," tvrdí prokremelský deník Izvestija.

"Opravdu si Brown a jeho tým myslí, že v současných světových událostech je možné se obejít bez Ruska? Nebo snad dal Kreml v posledních letech důvod myslet si, že podobná výzva zůstane bez odpovědi? 'Adekvátní odpověď' Moskvy na sebe nenechá čekat. Ale k čemu Británie potřebuje 'druhou frontu', když se ještě nevypořádala s teroristy, kteří jí vyhlásili džihád?" ptá se list.

Rusko se podle Izvestijí chová daleko zdrženlivěji než Británie, neboť jeho soudní orgány už "několik let a bez hysterie" očekávají vydání někdejšího ruského oligarchy Borise Berezovského, který v Británii získal politický azyl.

Ruská odpověď se podle diplomatického zdroje listu Kommersant s největší pravděpodobností dotkne stejných oblastí, o nichž hovořila britská strana. Ztíží se tedy vydávání víz britským občanům a několik diplomatů bude muset opustit Rusko.

Deník připomíná, že už v loňském roce byl v ruské státní televizi odvysílán údajně dokumentární film Špioni, ve kterém bylo několik lidí z britského velvyslanectví v Moskvě obviněno z výzvědné činnosti proti Rusku. Žádná z tehdy jmenovaných osob dosud vyhoštěna nebyla, Kommersant však předpokládá, že polozapomenutá kauza bude mít možná nyní pokračování.

Deník Vedomosti zdůraznil, že britský ministr zahraničí David Miliband se v reakci na dotazy poslanců v Londýně vyhnul odpovědi, zda Británie zvažuje vůči Rusku i ekonomické sankce. Prvním, kdo se o možném zmrazení hospodářských styků zmínil, byl přitom podle listu někdejší premiér Tony Blair.

Vedomosti také citují moskevského politologa Borise Makarenka, podle kterého se celá kauza nevyhnutelně odrazí i na klimatu vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií jako celkem. Britské firmy však podle něj i nadále budou hodnotit ruský trh především z komerčního pohledu.

Rusové mají v Británii 66 diplomatů akreditovaných na velvyslanectví, konsulátu a na obchodní misi. Britů v Moskvě ve stejném postavení je 58.

Británie je dosud největším zahraničním investorem v Rusku: hlavně do ropného a plynařského průmyslu vložily firmy se sídlem na ostrovech podle údajů listu The Times na 1,5 miliardy liber

Na snímku ruský prezident Vladimír Putin během návštěvy Guatemaly v červenci 2007.

Foto: AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ