Nizozemští vyšetřovatelé oznámili, že malajsijský boeing MH17 sestřelila loni nad ukrajinským Donbasem raketa Buk ruské výroby odpálená z blíže neupřesněného území drženého proruskými rebely na východě země. Ukrajina měla svůj vzdušný prostor uzavřít, jenže nikdo nepomyslel na riziko pro civilní lety, píše se v dlouho očekávané zprávě. Materiál se zabývá pouze příčinami katastrofy, o viníkovi má později rozhodnout souběžná policejní expertiza. Náměstek ruského ministra obrany podle agentury RIA Novosti označil nizozemskou zprávu za zkreslenou.
Letoun byl v polovině loňského července sestřelen nad územím válkou zmítaného Donbasu; v troskách zahynulo 298 lidí, z toho asi dvě třetiny Nizozemců.
Nizozemští vyšetřovatelé zároveň sdělili, že raketa typu země-vzduch explodovala ani ne metr od letadla. "Letoun MH17 se zřítil po výbuchu hlavice vně letadla vlevo od kokpitu," řekl šéf vyšetřovatelů Tjibbe Joustra. Výbuch prý okamžitě zabil tři členy posádky v kokpitu a zbytek posádky a cestující podle vyšetřovatelů zemřeli kvůli dekompresi, nedostatku kyslíku, extrémní zimě, silným vzdušným proudům nebo létajícím předmětům. "Nemůžeme ale vyloučit, že někteří pasažéři byli při vědomí" během pádu, který trval 60 až 90 vteřin, uvedli vyšetřovatelé.
Vyšetřovatelé podle agentury AP identifikovali území o rozloze 320 kilometrů čtverečních, odkud byla raketa vypálena. Dotaz ohledně přesného místa odpalu ale nechtěli komentovat, nicméně příslušná oblast byla podle nich v červenci 2014 v rukou rebelů.
Ruská zbrojovka Almaz-Antej, která rakety Buk vyrábí a která svou vlastní verzi události představila dnes ještě před Nizozemci, ale tvrdí, že nizozemská zpráva se mýlí pokud jde o přesný typ rakety a místo, odkud byla odpálena. Ukázala to "rekonstrukce zásahu letadla v reálných podmínkách", řekl na tiskové konferenci generální ředitel koncernu Jan Novikov. Zopakoval své dřívější tvrzení, že raketa byla odpálena z vesnice kontrolované ukrajinskou armádou a jde o starší typ, který ruská armáda už nevlastní.
Kyjev a jeho západní spojenci obviňují z útoku na letoun povstalce vyzbrojované Moskvou či přímo ruskou armádu. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na úvod zasedání vlády řekl, že sestřelení letadla bylo "operací ruských tajných služeb". Rusko už dříve varovalo před unáhlenými závěry, podle něj je nejpravděpodobnější příčinou katastrofy raketový útok ukrajinského bojového letounu.
Ruské rakety typu Buk podle některých tvrzení údajně používali proruští povstalci, ve výzbroji ji ale má i ukrajinská a ruská armáda.
Nizozemci svou zprávu krátce před oficiálním zveřejněním představili příbuzným obětí. Otec jednoho z cestujících řekl, že pasažéři podle zprávy zemřeli téměř okamžitě. Emočně vypjatý moment nastal podle něj ve chvíli, kdy příbuzní zhlédli animaci zásahu. Na tiskové konferenci pak vyšetřovatelé ukázali novinářům za hmatatelného ticha části nosu letadla, kokpitu a byznys třídy, které sestavili z trosek a z nichž většina byla pokroucená a plná děr.