Občanská válka
Návrh pro Ukrajinu: víc území pro separatisty?
06.02.2015 06:15 Aktualizováno 06.02. 09:43
V Moskvě jsou v pátek očekáváni německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande, kteří mají jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možnostech zastavení násilí na východní Ukrajině. Moskva doufá, že jednání s oběma hosty budou "konstruktivní".
Anketa:
USA zvažují, zda mají začít dodávat Kyjevu zbraně. Obáváte se, že by něco takového mohlo rozpoutat velkou válku mezi Ruskem a Ukrajinou?
-
Ne. 30 %
-
Ano. 43 %
-
Je mi to jedno. 26 %
Svůj plán oba západní státníci ve čtvrtek předložili ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi, který se vyjádřil, že tato jednání "skýtají naději na výsledek v podobě klidu zbraní". Z kyjevské schůzky však nevzešlo žádné společné prohlášení.
Hollande a Merkelová před cestou na Ukrajinu sdělili, že v Kyjevě a v Moskvě budou hovořit o zastavení násilí na východě Ukrajiny. "Společně s Angelou Merkelovou jsme se rozhodli převzít novou iniciativu," prohlásil francouzský prezident. "Přijedeme s novým návrhem, jak konflikt vyřešit," dodal s tím, že tento návrh je založen na respektování ukrajinské územní celistvosti.
Podle tisku je francouzsko-německý mírový návrh dalekosáhlý. Počítá prý s okamžitým dojednáním příměří, ale také s přiznáním mnohem většího území pro autonomii proruských separatistů, než bylo původně dohodnuto loni v Minsku. Tuto informaci ale záhy dementovala berlínská vláda.
Nová iniciativa Hollanda a Merkelové je považována za snahu utišit sílící hlasy v západních zemích, zejména v USA, které vybízejí k dodání zbraní Ukrajině, aby mohla čelit ofenzivě proruských povstalců, podporovaných vojensky Ruskem.
Ruští experti ale podezírají, že nová mírová iniciativa má především vyprostit tisíce ukrajinských vojáků z obklíčení ve městě Debalceve, důležité železniční křižovatky mezi hlavními povstaleckými baštami, Doněckem a Luhanskem. Z Debalceve obklíčeného separatisty začala evakuace civilistů. Podle informace doněckých povstalců ji umožnila dohoda o příměří, které má platit do dnešních 17.00 SEČ. Humanitární koridor pro odchod civilistů byl vytvořen i v sousedním Vuhlehirsku a další v obci Černuchyne 15 kilometrů východně od Debalceve.
Evakuaci obyvatel Debalceve dnes potvrdil i mluvčí ukrajinského ministerstva vnitra Zorjan Škirjak. Obyvatelé města mají možnost odejít buď do 40 kilometrů vzdálené Horlivky, kterou ovládají separatisté, nebo do 50 kilometrů vzdáleného Artemivska, který je pod kontrolou vládních vojsk.
Jak povstalci, tak i jednotky ukrajinské armády podle místních novinářů klid zbraní dodržují.
Humanitární koridor pro evakuaci civilistů funguje také ve městě Vuhlehirsk, které leží v Doněcké oblasti jen pár kilometrů západně od Debalceve. Další kolony odvážejí obyvatele obce Černuchyne, která leží východně od Debalceve na území Luhanské oblasti. Palba byla podle agentury Unian zastavena na obou těchto místech.
Jinde v Donbasu ale boje pokračují. Ostřelován z těžkých zbraní byl v noci na dnešek Doněck, nad obcí Oleksandropillja 50 kilometrů severně od Debalceve armáda údajně sestřelila bezpilotní letoun vzbouřenců. U vsi Brjanka, která leží u města Alčevska v Luhanské oblasti, prý vojáci vyhodili do povětří sedm muničních skladů povstalců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.