Nejvýše postavené plody v melouní říši mají v Turkmenistánu

Zahraničí
14. 8. 2012 12:50
Vpravdě královský meloun v Turmenistánu.
Vpravdě královský meloun v Turmenistánu.

Prezident a Arkabag (ochránce) jsou nejen tituly hlavy turkmenského státu Gurbanguliho Berdymuhamedova, ale byly tak pokřtěny i dva druhy melounů, které byly představeny o uplynulém víkendu na výstavě zemědělských a potravinářských výrobků v turkmenské metropoli Ašgabatu. Navštívil ji i Berdymuhamedov, který nešetřil slovy chvály na turkmenské zemědělce.

Arkabag se vyznačuje "křupavou dužninou" a "nedostižitelnou vůní", je odolný vůči suchu a polním parazitům, popisuje žlutý meloun zdroje z turkmenského potravinářského průmyslu. Oba melouny mají stejného pěstitele.

Berdymuhamedov na výstavě vychvaloval "úspěchy" turkmenských pěstitelů melounů a jejich "nezištnou práci" ve prospěch obnovení "mezinárodního věhlasu" tohoto "rajského ovoce pěstovaného na turkmenské půdě".

Turmenský prezident Berdymuhamedov.Berdymuhamedov, který je kromě prezidenta také šéfem vlády a armádním generálem, si od svého nástupu k moci postupně buduje kult osobnosti. Ten se stále více podobá kultu nastolenému jeho předchůdcem Saparmuratem Nijazovem, i když není tak excentrický.

Svůj meloun měl i Nijazov, který si nechal říkat Turkmenbaši (otec Turkmenů) a stejně byl pojmenován i jeden druh melounů. Tento autoritářský šéf státu, který zemřel v roce 2006, šel v pojmenovávání a přejmenovávání mnohem dále.

Nechal například také přejmenovat měsíce v roce a dny v týdnu podle sebe a členů své rodiny. Sám sebe nechal zvěčnit v podobě zlaté sochy v nadživotní velikosti, která se neustále otáčela tak, aby byla tváří ke slunci.

Berdymuhamedov ale tyto novinky postupně zrušil a dal odstranit z veřejných budov i portréty Nijazova, které nahradil svými vlastními.

Tržiště v Ašchabadu.
 
    

Autor: ČTK

Další čtení

V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským generálem, podle Tripolisu zahynul

Zahraničí
23. 12. 2025
ilustrační foto

V Litvě odsoudili tři Rusy za poškození pomníku hrdiny odboje

Zahraničí
Aktualizováno: 23. 12. 2025 15:05
ilustrační foto

Policie zadržela Gretu Thunbergovou. Za podporu Palestinců

Zahraničí
23. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV