Nejvyšší soud <span>vrátil případ Politkovské</span> prokuratuře

Zahraničí
3. 9. 2009 15:00
Anna Politkovská na demonstraci proti válce v Čečně, říjen 2004.
Anna Politkovská na demonstraci proti válce v Čečně, říjen 2004.

Anna Politkovská na demonstraci proti válce v Čečně, říjen 2004.Ruský Nejvyšší soud vrátil případ zavražděné novinářky a známé kritičky Kremlu Anny Politkovské prokuratuře k došetření. Vyhověl tak žádosti příbuzných novinářky, kteří si přejí konečně vraždu objasnit. Sdělila to právnička rodiny Karinna Moskalenková.

"Je to jediné správné rozhodnutí a my je podporujeme. Vyšetřovatelé mají novou možnost případ osvětlit," uvedl syn zavražděné novinářky Ilja Politkovský.

ČTĚTE TAKÉ: Vrah novinářky Politkovské prý utekl do ciziny 
                        Tři obžalovaní v kauze Politkovské osvobozeni

Příbuzní Anny Politkovské žádali nové vyšetřování, protože tři údajní spolupachatelé vraždy byli v prvním procesu, který skončil v únoru, propuštěni pro nedostatek důkazů. Vlastní objednavatel zločinu pak nebyl vůbec odhalen. Jejich žádost podporovali jak prokuratura, tak právníci.

Hrob Anny Politkovské. Ani po třech letech nebyla vražda objasněna.Nejvyšší soud, který již v červnu zrušil osvobozující rozsudek, díky kterému se letos v únoru dostali na svobodu čtyři obvinění z účasti na vraždě, rovněž uvedl, že se jeho dnešním rozhodnutím odkládá nový proces, k němuž 5. srpna začala předběžná slyšení.

Tři roky a nic

Zároveň mají být samostatně vedené případy tří údajných spolupachatelů vraždy a vlastního vykonavatele zločinu, které zatím byly posuzovány odděleně, spojeny v jediném procesu.

"Příště bude případ postoupen soudu teprve tehdy, až bude Rustam Machmudov (údajný vrah, který je nyní na útěku) dopaden," uvedla prokurátorka Věra Paškovská, kterou citovala agentura Interfax.

Dmitrij Muratov, šéfredaktor časopisu Novaja Gazeta, pro nějž Politkovská pracovala, označil rozhodnutí soudu za velmi významné a spravedlivé. "Nesmíme ztrácet ze zřetele, že vražda nebyla objasněna ani po třech letech," dodal.

Čtyři podezřelí z vraždy. Budou znovu muset vysvětlovat, jak to bylo.Politkovskou, která se proslavila kritickými reportážemi z Čečenska, jež nebyly po chuti ruskému vedení, zastřelil nájemný vrah 7. října 2006 ve vchodu do domu, ve kterém v Moskvě bydlela. Vražda vyvolala ve světě takový rozruch, že ruské úřady slíbily brzké objasnění.

Po neúspěchu prvního procesu pranýřovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) beztrestnost vrahů novinářů v Rusku. To Moskva označila za provokaci.

Podobně jako případ Politkovské nebyl v Rusku v posledních letech vyřešen žádný případ vraždy novinářů.

Foto: ČTK, Wikipedia

Autor: AFP, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ