Nepřítel útočí ze vzduchu i kosmu. Putin zatroubil k obraně

Zahraničí
27. 5. 2013 11:50
Poplach (ilustrační foto)!
Poplach (ilustrační foto)!

Cvičnou bojovou pohotovost pro tisíce ruských vojáků a stovky bojových letadel dnes ráno vyhlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Přepadová kontrola vyhnala z kasáren příslušníky jednotek ruského bojového, strategického a dopravního letectva, kosmického vojska a protivzdušné obrany západního vojenského okruhu.

Podle informací ruských médií se manévry konají z popudu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Start rakety Topol M.Na nohou je od rána podle agentury Interfax téměř 10 tisíc vojáků, do vzduchu vzlétly bezmála dvě stovky bojových letounů a bojová postavení zaujaly stovky obrněných transportérů.

Součástí cvičení jsou i testy raket na střelnici Ašuluk u jihoruské Astrachaně.

Scénář cvičení popisuje ranní poplach jako nácvik obrany před nenadálým útokem nepřátelských vzdušných a kosmických sil. Cvičení velí šéf hlavní operativní správy ministerstva obrany generálplukovník Vladimir Zarudnickij.

Putin o potřebě zvýšit bojeschopnost armády hovořil před dvěma týdny na poradě v černomořském letovisku Soči, které předcházely manévry ruského námořnictva v Černém moři.

Ještě měsíc před březnovým vojenským cvičením se v únoru konalo jiné, podle Putina méně úspěšné, které si vynutilo březnovou reprízu.

Radary a další sledovací zařízení ruských komických vojsk.Šéf Kremlu tehdy prohlásil, že ruské ozbrojené síly musejí být "kompaktní a efektivní" a jejich hlavním úkolem je zajistit bezpečnost státu "v jakýchkoli podmínkách".

Podle ruských novinářů je série manévrů součástí příprav na hlavní letošní vojenské cvičení, které se uskuteční na podzim pod kódovým názvem "Západ 2013".

Manévry jsou označeny jako "strategické" a jejich součástí má být i nácvik nasazení taktických jaderných zbraní.

Autor: ČTK Foto: archiv ruské armády

Další čtení

Estonská policie posílá vánoční pohledy špatným řidičům. Máme se inspirovat?

Zahraničí
20. 12. 2025

USA tvrdě útočí na IS v Sýrii v odvetě za zabití tří Američanů, uvedl Trump

Zahraničí
20. 12. 2025

Rusko se nechystá napadnout Evropu, ujišťoval Putin a stěžoval si na Západ

Zahraničí
19. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV