Nizozemské hlasování ukázalo názor Evropanů na Ukrajinu

Zahraničí
7. 4. 2016 12:47
Ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Nizozemské referendum, které neschválilo přidružení Ukrajiny k Evropské unii, podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva předvedlo postoj Evropanů k Ukrajině.

"Výsledky nizozemského referenda o přidružení Ukrajiny k EU jsou ukazatelem vztahu Evropanů k ukrajinskému politickému systému," napsal šéf ruské vlády na Twitteru.

Moskva se ostře staví proti prozápadní vládě v sousední zemi. Rusko po svržení proruského prezidenta v Kyjevě v únoru 2014 anektovalo Krym a podpořilo separatisty na ruskojazyčném východě Ukrajiny. Moskva stále popírá, že by na Ukrajinu vyslala své vojáky, jak tvrdí Kyjev a Západ.

Tusk počká

Předseda Evropské rady Donald Tusk.Evropská unie vyčká na návrh nizozemské vlády, co podnikne s výsledky středečního referenda. Uvedl to předseda Evropské rady Donald Tusk. Dodal, že dohoda mezi EU a Ukrajinou, kterou ratifikovalo ostatních 27 členských zemí unie, se bude nadále prozatímně uplatňovat. Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekl, že šéf komise Jean-Claude Juncker je z výsledku nizozemského hlasování "smutný". Ještě v noci prý hovořil s tamním premiérem Markem Ruttem.

Nizozemci ve středečním nezávazném referendu odmítli dohodu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Nesouhlas s asociační dohodou podle televize NOS vyslovilo 61,1 procenta voličů, pro bylo 38,1 procenta. Ačkoli o hlasování nebyl velký zájem, výsledek je platný, protože přišlo více voličů než 30 procent. Definitivní výsledky referenda mají být oznámeny příští úterý.

"Vzal jsem zprávy o výsledku referenda v Nizozemsku na vědomí," řekl Tusk, který předsedá summitům EU. "Zůstanu v kontaktu s premiérem (Markem) Ruttem, protože se potřebuji dozvědět, jaké závěry premiér a jeho vláda vyvodí z referenda a jaké mají záměry," dodal.

Mluvčí komise Margaritis Schinas připomněl, že ratifikační procedury smluv jsou v kompetenci jednotlivých unijních zemí. "Je proto nyní především na nizozemské vládě, aby analyzovala výsledek a rozhodla o dalším postupu," podotkl Schinas. Ilustrační foto.

Připomněl, že asociační dohoda byla podepsána a její ratifikaci z unijní strany už ukončilo 27 členských zemí i europarlament. Na základě jednomyslného rozhodnutí států už jsou také její podmínky plněny v prozatímním režimu. "Toto se nemění," dodal Schinas, podle kterého komisi dál záleží na rozvoji silných vztahů s Ukrajinou.

Ačkoliv výsledek hlasování v nizozemském referendu je právně nezávazný, premiér Rutte již prohlásil, že vláda svůj předchozí souhlas s ujednáním přehodnotí. Uznal tak, že pro vládu je politicky nemožné, aby dohodu ratifikovala v současné podobě.

Nizozemsko právě toto pololetí předsedá Evropské unii a premiér s odvoláním na to uvedl, že bude potřebovat čas, v řádu "dnů či týdnů", aby další postup konzultoval s parlamentem a partnery v EU. Východisko by mělo uspokojit všechny strany.

Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka skutečným cílem organizátorů referenda byl útok na jednotu Evropy. Porošenko ujistil, že Ukrajina nesejde z cesty sbližování s EU a také bude dál pokračovat v naplňování dohod s EU, protože nizozemské referendum bylo jen konzultativní.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , ČTK

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ