Obec opravila památník. Místo rudoarmějců uctívá vojáky USA

Zahraničí
14. 8. 2019 07:28
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na první pohled nevinná oprava letitého památníku sovětské armády skončila v odlehlé ruské obci politickým skandálem, když se místo rudoarmějců na pomníku objevily siluety vojáků v uniformách armády USA a s americkými puškami M16. Informovala o tom agentura Interfax, podle které si firma odpovědná za design pomohla obrázky z internetu, aniž návrh konzultovala s odborníky.

Pomník sovětským vojákům ve vsi Dipkun na ruském Dálném východě je starý dvacet let a potřebuje opravu, usnesli se podle Interfaxu místní zastupitelé. Projekt zadali jisté firmě ve městě Blagoveščensku, která se úkolu zhostila. Vycházela přitom z obrázku nalezeného v internetu.

"Je to z vyhledávače, nejsme odborníci na zbraně," hájili se autoři návrhu. Dipkunským prý navrhli pět variant a oni si vybrali právě tu "americkou". Novou úpravu pomníku už obec odstranila. Na druhý pokus chtějí rekonstrukci provést příští týden.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/U.S. Army

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ