Oceňovaný ruský vědec dostal sedm let za velezradu

Zahraničí
23. 9. 2016 20:25
Soud muži dal sedmiletý trest (ilustrační foto).
Soud muži dal sedmiletý trest (ilustrační foto).

Na sedm let poslal moskevský soud do vězení za velezradu oceňovaného ruského vědce pracujícího v oblasti vesmírného programu Vladimira Lapygina. Zločinu se dopustil tím, že předal do zahraničí tajné dokumenty.

Lapygina, kterému je 76 let, vyšetřovatelé zadrželi v květnu loňského roku a od té doby byl z rozhodnutí soudu v domácím vězení. Vědec řadu let pracoval v Centrálním vědeckotechnickém strojírenském ústavu, který je hlavní výzkumnou institucí ruské kosmické agentury Roskosmos. Přednášel rovněž na Moskevské státní technické univerzitě Nikolaje Baumana. V roce 2014 byl za svou práci dokonce vyznamenán.

Podle nejmenovaného zdroje agentury Interfax byl Lapygin odsouzen za spolupráci s nejmenovanou asijskou zemí, které předal tajné dokumenty. Šlo o vojenské materiály údajně poskytnuté Číně. Kvůli povaze případu proběhl proces za zavřenými dveřmi.

Odsouzený si trest odpyká v nápravném zařízení s přísným režimem. Zdroj Interfaxu tvrdil, že vědec se k trestné činnosti přiznal a při vyšetřování spolupracoval s ruskou kontrarozvědkou FSB. Díky tomu prý dostal i relativně mírný trest, hrozilo mu prý 12 let vězení.

Autor: ČTK , AFPFoto: Profimedia

Další čtení

Naděje dožití v USA v roce 2024 stoupla na 79 let, což je nejvíce v historii

Zahraničí
30. 1. 2026

Trump pohrozil uvalením nových cel na zboží ze zemí, které dodávají ropu na Kubu

Zahraničí
30. 1. 2026

Kallasová: Ministři EU se shodli na označení íránských gard za teroristy

Zahraničí
29. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ