Oslavy v Moskvě budou bez Stalinových portrétů
29.04.2010 11:10
Portréty vrchního velitele během druhé světové války budou podle moskevské radnice instalovány jen v muzeích. Ruská média za rozhodnutím vidí pokyn z Kremlu, aby spory o Stalina nakonec nezastínily květnové oslavy 65. výročí vítězství ve válce.
Stalinova tvář se v souvislosti s chystanými oslavami stala v ruské metropoli žhavým politickým tématem. Mocný starosta Jurij Lužkov do poslední chvíle dával najevo, že bude ignorovat protesty nevládních organizací i oficiálního organizačního výboru vedeného prezidentem Dmitrijem Medveděvem a nechá centrum města vyzdobit plakáty bývalého diktátora.
ČTĚTE TAKÉ: Nenáviděný i obdivovaný Stalin se narodil před 130 lety
Nyní na ústup zatroubila starostova první zástupkyně Ljudmila Švecovová, která ještě nedávno tvrdila, že "dějiny jsou dějiny a odmítat je nelze". V dnešním vydání listu Kommersant ovšem vysvětlovala, že na žádost válečných veteránů, obávajících se vandalismu, se portréty sovětského vůdce z Teheránské, Jaltské a Postupimské konference objeví jen v muzeích. V podmínkách nestálého počasí jim prý bude lépe v uzavřených místnostech.
Postříkat Stalinovy plakáty barvou navzdory vší policejní ochraně hrozili anarchisté a tato hrozba byla zřejmě pravděpodobnější než průtrže mračen. Lužkov totiž z městského rozpočtu už vydělil 44,5 milionu rublů (více než 29 milionů Kč) na letecké rozehnání oblaků, aby počasí nepokazilo oslavy.
Starostův záměr kritizovali nejen ochránci lidských práv, ale i vysocí činitelé, včetně předsedy poslanecké sněmovny a předáka vládnoucí strany Jednotné Rusko Borise Gryzlova. "Reklama" se Stalinovou tváří by podle listu Vedomosti odporovala posledním prohlášením prezidenta Medveděva a premiéra Vladimira Putina o Stalinových zločinech, které provázejí i praktické kroky, jako bylo zveřejnění dokumentů o masakru zajatých polských důstojníků v Katyni.
Podle politologa Michaila Vinogradova starosta Lužkov svým počinem nejspíš chtěl přehlušit sérii skandálů na radnici a zalíbit se penzistům jako nejaktivnějším voličům. Ale narazil u vedení státu, které nyní usiluje o usmíření se Západem a také pozvalo představitele zemí NATO na slavnostní přehlídku. Místo toho by však celý zahraniční tisk psal jen o Stalinových portrétech.
Změny plánů nyní litují jen komunisti. "Historie válečného vítězství bez zmínky o roli Stalina bude neúplná," prohlásil místopředseda sněmovny Ivan Melnikov. Jeho stranický kolega a předseda spolku moskevských veteránů Vladimir Dolgich, od kterého nápad se Stalinovými portréty vzešel, jako kompenzaci od moskevské radnice nyní obdržel čestné občanství. Tuto poctu Moskva dříve odmítla udělit například nositeli Nobelovy ceny za fyziku Vitaliji Ginzburgovi i mnoha předním umělcům.
Foto: Mediacop, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.