Podezřelá americká nemoc na Uralu
10.08.2007 10:26
Téměř dvě stě lidí onemocnělo na Urale „nemocí legionářů“. Událost vyšetřuje prokuratura a tajná služba, kolovaly zvěsti, že za vším stojí Američané.
S napětím očekávali Rusové v Jekatěrinburské oblasti za Uralem (dříve Sverdlovská) lékařské závěry o příčině tzv. legionářské nemoci, která vypukla v městečku Verchňaja Pyšma, které sousedí s Jekatěrinburgem.
Na konci července bylo převezeno do nemocnice více než 150 lidí se stejnými příznaky zvláštního zápalu plic. 27. června moskevští lékaři potvrdili, že zdrojem nemoci byla bakterie Legionella pneumophillia. Poprvé byla objevena v roce 1976 v americké Filadelfii, kde se mezi delegáty sjezdu organizace Americká legie rozšířil zápal plic.
„Nemoci legionářů“ ve Verchňej Pyšme k 3. srpnu podlehli čtyři lidé. Mezi Rusy v regiony se začalo říkat, že byla způsobena úmyslně. Ruská generální prokuratura zahájila trestní stíhání proti neznámému pachateli.
Své vyšetřování provádí i FSB, přejmenovaná KGB. Do Verchnej Pyšmy přijeli specialisté z novosibirské laboratoře Vektor, v níž se v sovětských dobách vyráběly bakteriologické zbraně. Minulé úterý potvrdili, že se nemocní nakazili vodou z kohoutku, jak bývá v podobných případech ve světě obvyklé. Záškodníci si žádný zářez na pažbě neudělají.
Na snímku: (1) Legionella pneumophilia; (2) Divadlo mladého diváka a filharmonie v Jekatěrinburku (1970).
Foto: (1) IIC, (2) Carthalia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.