Podle Turčynova uzraje Ukrajina už brzy na EU i NATO

Zahraničí
18. 8. 2014 13:00
Olexandr Turčynov.
Olexandr Turčynov.

Ukrajina do pěti let provede veškeré reformy nezbytné pro vstup do Evropské unie. Pobaltské agentuře BNS to dnes řekl šéf ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov. Za pět let bude země ke vstupu do EU připravena a měla by se rovněž stát členem Severoatlantické aliance.

"Členství v EU a NATO bude spolehlivou ochranou před agresivními snahami Ruska," řekl Turčynov, který po únorovém převratu několik měsíců vykonával funkci ukrajinského prezidenta.

Reformy, které uvedou ukrajinský politický systém do souladu s evropskými standardy, nelze provést za jediný den, konstatoval ukrajinský politik. "Stanovili jsme proto pětiletý plán eurointegrace," dodal.

Zatímco se směřováním země do EU většina Ukrajinců podle průzkumů souhlasí, v názorech na členství v NATO jsou Ukrajinci rozděleni. Moskva je ostře proti podobným plánům, podle ruských analytiků je právě příklon Kyjeva k euroatlantickým strukturám hlavním důvodem nynějšího nátlaku Ruska na ukrajinské vedení.

Podle Turčynova většina Ukrajinců v důsledku ruské agrese nezbytnost členství v NATO chápe. "Rusko si klade za cíl zabránit členství Ukrajiny v EU a NATO, proto drželi u moci bývalého prezidenta Viktora Janukovyče," uvedl Turčynov.

Autor: ČTK Foto: screenshot youtube

Další čtení

EK vyzvala Slovensko zrušit dvojí ceny na prodej nafty, Fico ji za to kritizoval

Zahraničí
30. 3. 2026
Keporkak - ilustrační foto

Keporkakovi Timmovi se v Německu znovu podařilo vyprostit z mělčiny. Ale slábne

Zahraničí
31. 3. 2026

Na jihu Libanonu zahynuli za 24 hodin tři příslušníci jednotek OSN

Zahraničí
30. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ