Polovina Rusů má odvoleno, mladí jsou nebývale aktivní

Zahraničí
18. 3. 2018 16:30
Ruský volič.
Ruský volič.

Účast v ruských prezidentských volbách překročila čtyři hodiny před uzavřením volebních místností hranici padesáti procent. Oznámila to ústřední volební komise. Ve většině regionů včetně hlavního města Moskvy jsou voliči mnohem aktivnější, než tomu bylo v minulých volbách v roce 2012, uvedla komise. Zvlášť vysoká je prý volební účast mládeže.

"V této volební kampani jsme prokázali maximum úcty k voliči a přesvědčili jsme ho, že na jeho hlasu záleží," řekl novinářům místopředseda ústřední volební komise Nikolaj Bulajev. "Práce se vedla nejen na federální úrovni, mnohé udělaly i regiony." Podle jeho vyjádření u některých volebních místností čekali voliči ve frontách.

Volební komise zatím obdržela 1200 stížností na porušení hlasovacích procedur a každou prověří, prohlásil Bulajev. K nejvážnějšímu problému prý došlo ve městě Ljubercy u Moskvy, kde v jednom z okrsků voliči vhazovali do uren více hlasovacích lístků. Viníkům hrozí trestní stíhání.

Stížnosti podle předsedkyně volební komise Elly Pamfilovové přicházejí i z Čečenska, přestože tamní vůdce Ramzan Kadyrov se na sociálních sítích pochlubil, že žádné prohřešky zaznamenány nebyly.

Organizování trhů, soutěží a degustací v místech hlasování zákonům neodporuje, uvedla komise v reakci na četné stížnosti, že úřady a instituce touto formou občanům za účast ve volbách de facto platí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Denis Tyrin

Další čtení

Papež František byl mezi lidmi rád

Laskavý papež František bořil církevní tabu. K neveřícím i homosexuálům

Zahraničí
21. 4. 2025
Papež František I.

Zemřel papež František

Zahraničí
21. 4. 2025

Trump doufá, že se Rusko a Ukrajina za týden dohodnou. A budou obchodovat s USA

Zahraničí
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ