Ukrajina
Porošenko chce pomoc Merkelové. Porušování příměří
23.06.2014 11:17 Aktualizováno 23.06. 12:32
Příměří vyhlášené v pátek jednostranně prezidentem Petrem Porošenkem je na východě Ukrajiny dál porušováno, byť v neděli byla údajně situace o něco klidnější než v sobotu. Z útoků se vládní síly a proruští separatisté vzájemně obviňují. Podle ukrajinských médií Porošenko v neděli večer požádal německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se do řešení konfliktu osobně zapojila.
"Pro vyřešení konfliktu na východě Ukrajiny má klíčový význam pomoc a osobní zapojení Angely Merkelové a dalších světových vůdců," cituje list Ukrajinska pravda z prohlášení prezidentovy kanceláře k nedělnímu telefonickému rozhovoru Porošenka se spolkovou kancléřkou.
Merkelová podle prohlášení potvrdila "solidární postoj, pokud jde o podporu Porošenkova mírového plánu, a své odhodlání v maximální míře přispět k mnohostrannému dialogu všech zainteresovaných stran".
Porošenko během rozhovoru kancléřku rovněž informoval o tom, že povstalci na východě země pokračují v porušování příměří. Od jeho vyhlášení se tak podle ukrajinského prezidenta stalo více než dvacetkrát.
Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk podle agentury Ukrinform ráno sdělil, že "teroristé" v noci ostřelovali z minometů pozice vládních jednotek u města Kreminna v Luhanské oblasti. Dva vojáci při tom byli zraněni.
Tymčuk dodal, že povstalci za uplynulých 24 hodin stříleli nebo provedli různé diverzní akce v šesti okresech Doněcké a Luhanské oblasti. Podle něj příslušníci jednotek zapojených do "protiteroristické akce" striktně klid zbraní dodržují a palbu zahajují jen v reakci na útoky vzbouřenců.
Ruské agentury ale s odvoláním na povstalecké zdroje tvrdí, že je tomu přesně naopak. Interfax citoval nejmenovaného představitele rebelů ze Slavjansku v Doněcké oblasti, který uvedl, že v noci "nebylo žádné příměří" ve čtvrtích Čerekivka a Semenivka.
Podobné informace má prý tisková služba samozvané "Doněcké lidové republiky" o situaci ve městě Krasnyj Lyman a v obcích Jampil, Zakitne a Ščurove.
Vedení vzbouřenců z Doněcka v neděli prohlásilo, že příměří neuznává, protože žádné nebylo s povstalci předem dojednáno.
Ukrajinská pohraniční služba informovala, že se na Ukrajinu vrátilo všech více než osmdesát příslušníků pohraniční stráže, kteří byli v noci na sobotu nuceni ustoupit na ruské území před útoky vzbouřenců na přechod Izvaryne v Luhanské oblasti. Popřela zároveň tvrzení ruských médií, že se v Rusku rozhodlo zůstat patnáct pohraničníků kvůli tomu, že je prý ostřelovala ukrajinská Národní garda.
Agentura RIA Novosti napsala, že přechod Izvaryne je nyní zcela v rukou povstalců. Odvolává se při tom na představitele vzbouřenců, ale i na svědectví lidí, kteří hraničním přechodem projeli. Podle nich tam žádný ukrajinský pohraničník není.
Porošenko v pátek jednostranně vyhlásil týdenní klid zbraní jako první krok k realizaci svého mírového plánu na vyřešení krize v zemi. Po něm by mělo následovat složení zbraní povstalci, jimž slíbil amnestii, pokud se nedopustili zločinů, a budou-li chtít, i volný odchod do Ruska. Plán předpokládá i propuštění rukojmích a uvolnění správních budov obsazených vzbouřenci. Počítá také s uspořádáním předčasných místních a parlamentních voleb a slibuje vytvoření nových pracovních míst v regionu.
Separatisté ale dali najevo nedůvěru vůči plánu a požadují nejprve stažení armády a Národní gardy ze svých "lidových republik", Doněcké a Luhanské.
Ruský prezident Vladimir Putin - podezřívaný Západem, že celý konflikt na Ukrajině záměrně vyvolal - Porošenkův plán v zásadě podpořil, ale zdůraznil, že v něm chybí přímé jednání s povstalci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.