Pozůstalí chtějí nové vyšetřování nehody u Jaroslavle

Zahraničí
11. 1. 2012 11:59
Civilní úřady prý kryjí svoje nedostatky, pozůstalí chtějí vojenské vyšetřování.
Civilní úřady prý kryjí svoje nedostatky, pozůstalí chtějí vojenské vyšetřování.

Nové vyšetřování tragické nehody ruského letounu Jak-42, který se loni v září zřítil u Jaroslavle i s hokejisty místního hokejového klubu Lokomotiv Jaroslavl, požadují pozůstalí po pilotech a hráčích. V dopise vyšetřovacímu výboru Ruské federace a ministerstvu obrany se dožadují, aby nehodu objasnili vojenští experti.

Oficiální vyšetřování nehody vedené Mezistátním leteckým výborem (MAK) skončilo loni v listopadu oznámením, že příčinou tragédie bylo bezděčné brzdění pilota při startu. Posádka prý nebyla dostatečně přeškolena ze starších typů Jak-40 a jeden z pilotů byl pod vlivem léku, který je s řízením letadel neslučitelný, protože podstupoval léčbu chorobných neurologických změn projevujících se zpožděnou reakcí rukou a nohou. MAK své závěry podpořil i sérií experimentů s letounem stejného typu a animací nehody se záznamem rozhovoru v kabině.

"Vinu za katastrofu svalili na piloty, ale příčiny i tak neuvedli," řekl listu advokát Igor Trunov, který zastupuje pozůstalé a který se chystá MAK, což je organizace postsovětských států v čele s Ruskem, zažalovat v občanském procesu. Advokát argumentuje dřívější zprávou tří nezávislých expertů, podle kterých nehodu prý nezpůsobila jen posádka, ale i nedostatky letounu a chyby při přípravě letu.

"MAK sám vydává civilním strojům osvědčení o letové způsobilosti a pak taky sám nehody vyšetřuje. Nehodí se mu přiznávat technické příčiny havárií, a tak za důvod všech katastrof označuje lidský faktor," tvrdí jeden z nezávislých expertů Alexandr Akimenkov.

Střet zájmů

Vyšetřováním leteckých nehod se v Rusku zabývá i služba ministerstva obrany, a tak podle Trunova pozůstalí žádají vyšetřovatele, aby do objasnění nehody zapojili i vojenské experty.

Zatímco MAK měl na starosti vyšetření nehody z hlediska bezpečnosti letového provozu, vyšetřovací výbor RF ji zkoumá z trestněprávního hlediska.

V Rusku by šlo o bezprecedentní případ, vojenští experti by se do nového vyšetřování nehody civilního stroje mohli zapojit jen na rozkaz ministra obrany či na příkaz soudu.

Podle nejmenovaného zdroje deníku Izvestija jsou experti k tomu připraveni; nelíbí se jim totiž, že MAK se opírá o názory specialistů z konstrukčních kanceláří a leteckých závodů, kteří se údajně snaží odvrátit podezření od své produkce.

Letecké neštěstí ze 7. září na letišti Tunošna u Jaroslavle připravilo o život 44 lidí, většinou hokejistů místního klubu Lokomotiv. Mezi mrtvými byla i trojice českých reprezentantů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček a Slovák Pavol Demitra. Tragédii přežil pouze palubní inženýr Alexandr Sizov.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ