Sedmý listopad byl pro vládnoucí strany zemí někdejšího sovětského bloku jedním z největších svátků. Toho dne roku 1917 totiž ruští bolševici v čele s Vladimírem Iljičem Leninem svrhli prozatímní vládu Alexandra Kerenského a nastolili vládu sovětů.
Násilné převzetí moci, později známé jako Velká říjnová socialistická revoluce (v Rusku tehdy podle juliánského kalendáře měli 25. říjen), ovlivnilo životy milionů lidí na všech kontinentech.
Málokdo přitom předpokládal, že "diktatura proletariátu" vydrží dlouho, protože Rusko sužovaly ekonomické, politické i společenské problémy. Komunisti byli ovšem úspěšní: v lednu 1918 rozehnali Ústavodárné shromáždění poté, co v něm nezískali většinu.
V březnu 1918 podepsali tzv. brestlitevský mír s ústředními mocnostmi, čímž zemi vyvázali ze světové války. Půdu a velké podniky znárodnili, v bankách omezili veškeré soukromé aktivity a pomocí "rudého teroru" se vypořádali s opozicí. Moc pak upevnili vítězstvím v občanské válce v listopadu 1920. O dva roky později byl ustaven Svaz sovětských socialistických republik.